Przygotowania Wrocławia do Dni w Diecezjach

Zanim uczestnicy Światowych Dni Młodzieży 2016 spotkają się z papieżem Franciszkiem w Krakowie, spędzą kilka dni w diecezjach w Polsce. Młodzi od 20 do 25 lipca będą także we Wrocławiu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ponad 15 tys. pielgrzymów. O przygotowaniach Wrocławia do pięciu lipcowych dni odpowiedziała nam Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia.


W ramach Dni w Diecezjach przyjadą do nas głownie młodzi z Włoch, Hiszpanii, Węgier, Ukrainy, Ameryki, Kolumbii, Ekwadoru, Panamy, Ghany, Senegalu, Australii, Rosji, Chin czy Korei.

Dla wrocławskiej i dolnośląskiej młodzieży to właśnie teraz rozpoczyna się bezpośrednie duchowe przygotowanie do lipcowego wydarzenia. W archidiecezji trwa peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży - KLIKNIJ .

– Kto nie ma jeszcze planów wakacyjnych w tym czasie, niech zostanie i pomoże nam przyjąć gości z całego świata – mówi Anna Szarycz. Dni w Diecezjach nie są organizowane tylko dla młodzieży do nas przyjeżdżającej, ale także dla wrocławian, młodszych i starszych, dla młodzieży z okolic naszego miasta. Zachęcamy wszystkich już teraz do udziału w tym wyjątkowym wydarzenia, którego główną ideą jest możliwości wzajemnego spotkania i wspólnego świętowania. Już teraz cieszę się na te 5 niezwykłych dni we Wrocławiu, kiedy nasze miasto stanie się miejscem spotkania wielu kultur i narodów. To będzie 5 dni pięknych spotkań, wymiany doświadczeń, wzajemnego poznawania się i dzielenia się sobą.

Aby jednak spotkanie w stolicy Dolnego Śląska było udane, należy połączyć siły zarówno kościele jak i miejskie. Współpraca na tym polu trwa już od 1,5 roku.

Dopracowywany jest program pobytu, uszczegóławiane są kwestie logistyczne i komunikacyjne. Współpraca z diecezjalnym sztabem ŚDM opiera się głównie na pomocy przy organizacji noclegów. Większość pielgrzymów będzie nocować u rodzin we wrocławskich parafiach, ale na ten moment 11 grup (ok 3,5 tys. osób) chce nocować wspólnie. Planujemy rozmieścić ich w 16 placówkach (szkoły, internaty). Wciąż jednak zbierane są deklaracje od rodzin, które chcą przyjąć pielgrzymów w swoich domach.

Władze miasta pomagają także w kwestiach transportowych – Po ustaleniu dokładnych godzin w których będą się odbywać poszczególne spotkania i wydarzenia, będziemy organizować dodatkową komunikację. Tak aby nie utrudniać komunikacji w mieście i z drugiej strony ułatwić pielgrzymom dotarcie do określonych miejsc – wyjaśnia Anna Szarycz.

W czasie trwania Dni w Diecezjach odbędą się w pięciu lokalizacjach Wrocławia tzw. Mercy Fest. – To spotkania kulturalne odbywające się w różnych częściach miasta. Są one przygotowane nie tylko dla pielgrzymów, ale także dla mieszkańców Wrocławia. Ideą festiwalu jest spotkanie ludzi młodych, modlitwa, wymiana kulturowa, wspólne śpiewanie, koncerty i zabawa. Dla mieszkańców Wrocławia to okazja do nawiązania nowych znajomości z osobami z wielu krajów świata. W sumie odbędzie się 15 koncertów – mówi Anna Szarycz.

Niezwykle ważnym dniem będzie piątek 22 lipca. W ten dzień młodzi we Wrocławiu obchodzić będą Dzień Miłosierdzia. Pielgrzymi włączać się będą w inicjatywy lokalne, pozostawiając część siebie i swojego czasu wrocławianom. W ramach tego młodzi będą wspierać osoby potrzebujące w domach dziecka czy hospicjach. – W tej chwili mamy już kilkadziesiąt możliwości zorganizowania takich spotkań. Wokół działań społecznych jest wiele entuzjazmu. Cieszy mnie, że tak wielu młodych ludzi chce pomagać innym. Świadczy to o wielkim potencjale społecznym.

W ramach Dnia Miłosierdzia jest przygotowywane Miejsce Pojednania w parku Tysiąclecia na Nowym Dworze. – Planujemy przygotowanie kamiennej instalacji upamiętniającej wrocławskie obchody ŚDM, posadzimy brzozy i poziomki. W te działania zaangażują się zarówno sami pielgrzymi jaki i wrocławianie. Zależy nam na tym, by po tak wyjątkowym spotkaniu, jakim będą ŚDM, pozostał również jakiś fizyczny ślad.
Następnego dnia – w sobotę 23 lipca – uczestnicy ŚDM we Wrocławiu zaproszeni są na specjalny koncert „Singing Europe”. To wyjątkowe wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przez Narodowe Forum Muzyki. Koncert na Stadionie Wrocław odbędzie się w sobotę 23 lipca. Podczas koncertu chór złożony z 3 tysięcy osób zaśpiewa utwory z różnych stron świata angażując do wspólnego śpiewania również 40-tysięczną publiczność.

– Pragniemy, aby młodzież poznała nasze miasto – podkreśla Anna Szarycz. Chcemy zaznaczyć, że jesteśmy Europejską Stolicą Kultury i pokazać co mamy najlepszego we Wrocławiu – dodaje. Młodzież otrzyma przewodniki z mapą, gdzie znajdą ciekawe miejsca, ale także zestawienie wydarzeń w ramach ESK Wrocław 2016 w tym czasie. – Zależy nam na tym, by młodzi pokochali nasze miasto i chcieli tu powrócić. Z jednej strony przestrzeń miejska ma na to zapracować, a z drugiej liczymy na to że sami wrocławianie stworzą wówczas taką atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci zarówno wrocławian jak i przybyłych do nas gości.

Zgłoś uwagę