Weekend Otwarcia Stolicy Kultury w San Sebastian

Baskijskie miasto San Sebastian, które równolegle z Wrocławiem w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury w ten weekend  22-24 stycznia zaprasza na ceremonię otwarcia.


San Sebastian znajduje się w Hiszpanii w Kraju Basków. Wstępem do otwarcia była Tamborrada, parada z bębnami, która ku czci św. Sebastiana, patrona miasta, idzie jego ulicami.

Zobacz jak wyglądała Wrocławska Tamborrada ESK 2016

Główne otwarcie Stolicy Kultury w San Sebastian zaplanowano na najbliższy weekend 22-24 stycznia. Miasto wypełnią spotkania z artystami, wernisaże, koncerty, akcje artystyczne, performance.

Najważniejsze wydarzenia rozegrają się w sobotę. O godz. 18 w Teatro Victoria Eugenia miasto San Sebastian oficjalnie zostanie ogłoszone stolicą kultury. Alkad (alcalde), czyli burmistrz miasta odbierze z rąk komisarza UE potwierdzenie nadania tytułu. Wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronie ESK 2016 San Sebastian.

Dwie godziny później o godz.20 na moście Marii Cristiny rozpocznie się plenerowe widowisko „Most współistnienia” , na które zaproszeni sią wszyscy mieszkańcy i goście. Reżyserem wydarzenia jest Hansel Cereza. Zgromadzeni wezmą udział w budowie mostu wartości, zamiarów i marzeń do zrealizowania w nadchodzącym roku. Mieszkańcy miasta będą bohaterami wydarzenia. Organizatorzy spodziewają się 50 tys. widzów, którzy zgromadzą się na brzegach rzeki Urumea.

Zobacz przygotowania:

Hansel Cereza jest jednym założycieli grupy teatralnej La Fura dels Baus. Odszedł z niej w 2000 roku i zajął się własnymi projektami. Jest m.in. autorem widowsk Cirque du Solei, reżyserem wielu spektakli i wydarzeń plenerowych. „Most współistnienia” będzie można oglądać na żywo na stronie ESK 2016 San Sebastian. 

Zgłoś uwagę