wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:11

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. RyśUla – nowy maluch wrocławskiego zoo

RyśUla to samiczka rysia, która przyszła na świat we wrocławskim zoo pod koniec maja tego roku. W przyszłości, być może, jej potomstwo trafi na wolność.

Reklama

Mała RyśUla po urodzeniu była małym i słabym kotem, ale po trzech miesiącach osiągnęła zadowalające rozmiary i masę ciała. Teraz rozwija się prawidłowo i staje się coraz bardziej samodzielna, dlatego trudno wypatrzeć je w gąszczu zieleni na wybiegu, który odwzorowuje środowisko życia rysi.

Jej rodzice to Orkan i Pandora. Para niemal każdej wiosny ma młode, do bieżącego roku odchowała ich ponad 20. Orkan jest wybrednym kotem – najbardziej smakuje mu wołowina i ewentualnie przepiórki. Pandora jest mniej kapryśna, ale i mniej ufna. Można za to powiedzieć, że jest odważniejsza. To najczęściej ją, siedzącą na głazach, można zobaczyć na wybiegu. 

300 takich rysi

Populację dziko żyjących rysi w Europie szacuje się na niespełna 10 000 osobników. W Polsce jest ich około 300, dzięki m.in. ścisłej ochronie tego gatunku (od 1995 r.) oraz programom typu „born to be free”.  To program przywracania rysów naturze. Po roku spędzonym w zoo, czyli do osiągnięcia dojrzałości, osobniki objęte programem zostają przewiezione do miejsca, gdzie będą przystosowywane do życia w lesie. W jednym z takich programów bierze udział urodzony we Wrocławiu ryś o imieniu Orpan, brat RyśUli. Pracownicy zoo liczą na to, że ona też znajdzie miejsce w takim programie, aby jej potomstwo mogło żyć w środowisku naturalnym.

Ryś eurazjatycki, bo do tego gatunku należą wrocławskie koty, obecny był przez wieki na terenie niemal całej Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Na polskich ziemiach kiedyś pospolity, dziś można go spotkać jedyne na południu i wschodzie. Wystarczyły trzy wieki, aby przetrzebić jego populację. Bezpośredni wpływ na to miały trzy czynniki – kłusownictwo dla pozyskania futer, drastyczny spadek bazy pokarmowej na skutek polowań i skurczenie się lasów oraz poszatkowanie ich drogami i osiedlami ludzkimi.

Ryś, zwany dawniej ostrowidzem, od wieków stanowił atrakcję dla łowczych na polskich ziemiach. Dopiero w 1995 r. przywrócono i zaostrzono ochronę rysi w Polsce.

materiały prasowe Zoo Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl