wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rycerze Króla Artura pod Muzeum Narodowym

Jedenaście rzeźb Magdaleny Abakanowicz, światowej sławy rzeźbiarki, stanęło przed gmachem Muzeum Narodowego, od strony Odry. Rzeźby pochodzą z cyklu „Rycerze króla Artura”.

– To depozyt artystki dla naszego muzeum – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego. – Te prace są zupełnie inne niż dotychczasowe rzeźby Abakanowicz. Choć surowe mają baśniowy, poetycki charakter – dodaje dyrektor.

11 rzeźb wykonanych jest blachy, powstaływ latach 2005-2007. Rzeźby były pokazywane na indywidualnych wystawach artystki m.in. w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, fragment z tej serii prezentowany jest w Warszawie przy Wisłostradzie. Rzeźby na skwerze przy Muzeum Narodowym pokazywane będą przez dwa lata, potem zostaną przeniesione do Parku Rzeźb przy Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie mieścić się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej. 

Do zbiorów muzeum dołączył też obraz Zbigniewa Makowskiego „Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień” (1984-1988). – To także depozyt, ale docelowo zostanie we Wrocławiu – podkreśla Hermansdorfer. – Artysta ofiarował obraz, z którym przez wiele lat nie chciał się rozstać. Płótno wisiało w jego pracowni. Starałem się o ten przepiękny obraz ponad 20 lat – dodaje dyrektor. – To bardzo cenny obraz, jeden z najlepszych Makowskiego .

Obraz będzie można zobaczyć na wystawie z okazji jubileuszu 65-lecia, które muzeum będzie świętować 25 listopada. Z tej okazji otwarta zostanie wystawa „Sztuka polska XVII-XIX wieku”. – Ta wystawa kończy modernizację wystaw stałych – mówi dyrektor. Swoje otwarcie będzie mieć także ekspozycja z serii „Artyści i mecenasi Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. Zobaczymy na niej 140 prac współczesnych artystów (głównie od lat 60. i 70. ubiegłego wieku) z kolekcji rodziny Hermansdorferów. – To sztuka z okresu powojennego głownie artystów wrocławskich i polskich. Będzie to dla mnie pożegnanie z funkcją dyrektora – zaznacza Mariusz Hermansdorfer.

Wystawa będzie czynna do 19 stycznia, ale dzieła (w kolekcji jest ich 300) pozostaną w depozycie Muzeum Narodowego. Jubileusz będzie też okazją do wyróżnienia i uhonorowania pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu przez ministra kultury i dziedzictwa Nnarodowego.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl