Ruszyły strefy 30 tempo plus

W ścisłym centrum Wrocławia kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu. Na ul. Świdnickiej, Sądowej i Św. Mikołaja prędkość będzie ograniczona do 30 km/h


Na trzech ulicach w centrum miasta rozpoczęło się właśnie wprowadzanie nowej organizacji ruchu – strefy 30 tempo plus. Odpowiednie oznakowanie jest już na ul. Świdnickiej, natomiast 4 września pojawi się również na ul. Sądowej i św. Mikołaja.

Są to ulice, na których docelowo zaplanowano specjalne rozwiązania przyjazne dla rowerzystów, pieszych i pasażerów, jednak do ich realizacji potrzeba jeszcze trochę czasu.

– Wprowadzane obecnie ograniczenia prędkości mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – mówi Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności. – Chodzi o to, żeby zachęcić osoby poruszające się na rowerach, aby w tych dotychczas bardzo ruchliwych miejscach, korzystały z ulic, a nie chodników. Dzięki ograniczeniom prędkości z pewnością poczują się one znacznie bezpieczniej na drodze.

Strefy 30 tempo plus to część programu realizowanego przez miasto w związku z pandemią koronawirusa. Jego celem jest ułatwienie mieszkańcom Wrocławia przemieszczania się po mieście pieszo, rowerem lub komunikacją zbiorową, szczególnie w centrum. Dotychczas w tym celu z ruchu samochodowego został wyłączony fragment ulicy Ruskiej - od pl. Solnego do ul. Rzeźniczej. W tym miejscu zwykle jest największy ruch pieszych, którzy tędy przechodzą do przystanków zlokalizowanych na ul. Kazimierza Wielkiego.Zgłoś uwagę