Ruszyła produkcja w Fagorze

Pracownicy FagorMastercook po dwóch i pół miesiąca przerwy wrócili do pracy


W poniedziałek rano znów ruszyła produkcja we wrocławskich zakładach FagorMastercook. Fabryka obecnie wytwarza kuchenki, okapy kuchenne oraz pralki na zlecenie algierskiej firmy Cevital.

Załoga firmy, licząca obecnie 900 osób ma zapewnioną pracę do połowy sierpnia 2014 r. Jest jednak szansa na przedłużenie umowy z Cevitalem do końca roku 2014. Realizowany kontrakt ma wartość 86 mln zł.

- Ostatnio zakład pracował zimą, kiedy realizowane było dwumiesięczne zlecenie dla FagorBrandta – mówi Teresa Kalisz, syndyk zakładów FagorMastercook.- Jednak przez ostatnie dwa i pół miesiąca zakład nic nie produkował. Tymczasem miesiąc jego postoju to koszt 5 mln zł.

W piątek syndyk fabryki FagorMastercook złożyła wniosek do sądu o pozwolenie na sprzedaż zakładów, która według niej jest konieczna ze względu na ich duże zadłużenie oraz brak stałych zleceń, pozwalających na utrzymanie rentowności. Jeśli wniosek ten zostanie rozpatrzony pozytywnie, rozpocznie się procedura przetargowa.

Jedną z firm zainteresowanych kupnem zakładów FagorMastercook jest BSH Bosch and Siemens Home Appliances Group. W ubiegłym tygodniu otrzymała ona zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W zamian za pomoc publiczną zadeklarowała zatrudnienie 300 osób – pracowników FagorMastrcook. Część załogi miałaby wówczas zatrudnić inna firma współpracująca z Boschem. Otrzymanie zezwolenia na działalność w specjalnej strefie nie gwarantuje jednak kupna fabryki.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę