Większe zainteresowanie Wrocławiem przez ESK

Anglicy, Włosi, Norwegowie i Grecy w tym roku szukają lotów do Wrocławia dużo częściej niż rok temu. Eksperci z jednej z największych wyszukiwarek turystycznych Kayak.pl podkreślają, że ma to związek z wydarzeniami w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. 


Dane są jednoznaczne. Liczna wyszukiwani lotów do Wrocławia w tym roku mocno wzrosła wśród cudzoziemców. Jak wynika z analizy wyszukiwarki turystycznej Kayak.pl, największy wzrost wyszukiwań połączeń do Wrocławia został zanotowany w Wielkiej Brytanii, której mieszkańcy szukają lotów o 81 proc. częściej niż w ubiegłym roku. Na drugim miejscu plasują się Włochy z 74-procentową zmianą. W pierwszej trójce znaleźli się również podróżni z Norwegii, którzy prawie o połowę częściej niż w 2015 planują lot do Wrocławia, a tuż za nimi są turyści z Grecji, ze wzrostem liczby wyszukiwań na poziomie 37 proc.

Dziesiątkę krajów, w których odnotowano wzrost liczby wyszukiwań, zamykają Belgia (12 proc.) oraz Szwecja i Hiszpania - po 10 proc. Niewielkie są za to różnice w liczbie wyszukiwań wśród państw najbliżej sąsiadujących z Polską, co może - zdaniem ekspertów Kayak.pl - sugerować, że ich mieszkańcy wybiorą transport naziemny, aby odwiedzić Wrocław.
 

- Nasze badanie pokazuje, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury inspiruje wielu podróżnych do odkrywania uroków nie tylko Wrocławia, ale i innych miejsc w Polsce, co jest świetną informacją dla całej branży turystycznej - podkreśla Vera Pershina, dyrektor regionalny Kayak na Polskę i Rosję.

Na liczbę wyszukiwani lotów do Wrocławia na pewno ma wpływ bogaty program wydarzeń kulturalnych, m.in. w dziedzinie architektury, filmu, literatury, muzyki, teatru i performance'u oraz sztuk wizualnych. Imprezy odbywać się będą przez cały rok i angażują zarówno artystów z Polski, jak i ze świata. Wrocław będzie m.in. gospodarzem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, nazywanych przez wielu europejskimi Oskarami.

Zwiększone zainteresowanie Wrocławiem odczuwają też przewodnicy miejscy. Nie potrafią określić jaki dokładnie procent cudzoziemców przyjeżdża do stolicy Dolnego Śląska na ESK, ale mówią jednoznacznie, że ruch turystyczny wzrasta. – Taką specjalnie na ESK, to ostatnio miałem dużą grupę Czechów, ale słyszałem nawet, że pojawia się u nas tylu Hiszpanów i Francuzów, że jest deficyt wśród przewodników oprowadzających w tych językach – wyjaśnia jeden z nich.

Statystyki ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym Wrocław jeszcze trudno oceniać, ale jak podkreśla Dariusz Kuś, prezes lotniska rozpoznawalność Wrocławia wśród cudzoziemców wzrasta.

 - Wrocław od dawna działa jak magnes przyciągający turystów. Ruch na kierunkach włoskich, brytyjskich czy szwedzkich w dużej mierze jest zasilany przez pasażerów, którzy odwiedzają Dolny Śląsk z uwagi na jego atrakcje. Zwiedzają region  z jego zabytkami, ale i poznają Wrocław z szeroką ofertą  rekreacyjną. Wśród naszych atutów, które przyciągają turystów i zwiększają rozpoznawalność Wrocławia na pewno trzeba wymienić ZOO i Afrykarium, ale też duże wydarzenia, jak ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej, czy duże imprezy kulturalne, jak choćby właśnie wydarzenia organizowane w ramach ESK 2016 – podsumowuje Dariusz Kuś.

Zgłoś uwagę