Rozmawiali o nabrzeżach Oławy

Deptak dla pieszych, ścieżki rowerowe, kilka stref rekreacji, pomosty widokowe nad rzeką oraz przystanie dla łódek i kajaków to tylko część propozycji, jakie znalazły się we wstępnym projekcie rewitalizacji nabrzeży rzeki Oławy, ciągnących się od Mostu Oławskiego do Mostu Rakowieckiego.


Dyskutowało o nim w czwartkowe popołudnie, 17 marca, kilkudziesięciu wrocławian - głównie mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, którzy spotkali się z przedstawicielami spółki Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o. oraz twórcami z Pracowni Projektowej „Vertigo”, tworzącej wstępny projekt zmian.  

Jak najmniejsza ingerencja w przyrodę

- Przygotowując się do rewitalizacji nabrzeży Oławy zastanawiamy się przede wszystkim, co jest tu szczególnie ważnego, specyficznego, co należy koniecznie zachować – mówi twierdzi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja Sp z o.o. – Chcemy jak najmniej ingerować w przyrodę. Zachowanie specyfiki klimatu tego miejsca jest jednym z naszych głównych celów.

- Prace projektowe zaczynamy od gruntownego rozpoznania terenu i potrzeb mieszkańców, którzy będą tu spędzać swój wolny czas – twierdzi Margareta Jarczewska z Pracowni Projektowej „Vertigo”. – Istotną wartością jest tu natura, która znajduje się w samym środku miasta, co nie zdarza się często. Dlatego też nie chcemy ingerować w strefę samej rzeki, zamierzamy uszanować jej dzikość. Nie planujemy też żadnych wycinek, a nowych nasadzeń będzie niewiele.  

Relaks i sport

W przedstawionym projekcie rewitalizacji nabrzeży Oławy znalazło się m.in. kilka stref rekreacji, gdzie mieszkańcy będą mogli się zrelaksować w pięknym otoczeniu zadbanej zieleni. Największa z nich ma znaleźć się na polanie za byłym szpitalem i pogotowiem. Między Mostem Oławskim a Kładką na Grobli zaplanowano przystań dla łódek i kajaków oraz tarasy widokowe wysunięte nad rzekę. Z kolei na odcinku od kładki przy ul. Szybkiej do kładki przy Żabiej Ścieżce zaplanowano pawilon z małą gastronomią, wypożyczalnią sprzętu rekreacyjnego oraz toaletami. Ma tam się znaleźć również duża łąka kwietna, wokół której zostanie poprowadzony tor rolkowy. Tuż obok ma powstać miejsce wypoczynku pod żaglami oraz plac zabaw z urządzeniami wodnymi. W planie są także urządzenia sprawnościowe dla młodzieży typu parkour. Natomiast w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów zaprojektowano wieżę widokową ze zjeżdżalniami. 

Dla ludzi i dla zwierząt

Miałby tu powstać również specjalny teren dla psów, które będą przychodzić na spacery ze swoimi właścicielami. Będzie to specjalna polana, na której znajdą się różnego rodzaju przeszkody i instalacje do zabawy z czworonogami, a także przeznaczona właśnie dla nich toaleta. Pomyślano również o innych zwierzętach. Dlatego w planach znalazły się liczne domki oraz specjalne przejścia po rzece dla ptaków, a także hotele dla owadów.

Przez całą długość projektowanego odcinka będzie ciągnąć się specjalnie wydzielony teren spacerowy od strony rzeki oraz ścieżki rowerowe od strony miasta.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy mieli pytania dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa na rewitalizowanym terenie, ciągów komunikacyjnych, oświetlenia i zachowania porządku. Wnioskowano również o to, aby wybudować tam specjalne domki dla bezpańskich kotów.

Zobacz

- Przedstawiony program stanowi podstawę do aplikowania o środki unijne i pieniądze z innych źródeł, które pozwolą zrealizować nasze pomysły – mówi Grażyna Adamczyk-Arns. – Na ten cel są również zabezpieczone środki w budżecie miasta. W tym roku zamierzamy dowiedzieć się, czego oczekują mieszkańcy, dokładnie rozpoznać teren, a następnie zrobić ostateczny projekt. Natomiast w przyszłym roku chcemy rozpocząć jego realizację. 

Zgłoś uwagę