Zamiast stacji rowerów – centrum sportu czyli zmiany na liście projektów WBO

Zmiany na liście projektów realizowanych z budżetu obywatelskiego 2016. Nie będzie trzech stacji roweru miejskiego, ale na Jerzmanowie powstanie boisko.

Skąd te zmiany?

Na 2019 rok przesunięto realizację 3 stacji roweru miejskiego. Na ich miejsce – zgodnie z zasadami WBO –  wchodzą 3 projekty, które w danych rejonach uzyskały największą ilość głosów.

Umowa z obecnym operatorem roweru miejskiego kończy się w przyszłym roku. Od 2019 miasto będzie chciało podpisać nową umowę, w ramach której zostaną zbudowane trzy stacje, które miały być zrealizowane w ramach WBO 2016. Nowe stacje powstaną bez angażowania środków WBO.

Co w zamian

Zamiast stacji WRM zostaną zrealizowane inne projekty, które w danych rejonach uzyskały największą ilość głosów.

  • projekt nr 435 - czyli budowa boiska piłkarskiego na Jerzmanowie
  • projekt nr 271 - czyli remont strefy wejściowej do zabytkowego Fortu Piechoty nr 6 na Polanowicach
  • projekty nr 43 i 93 - czyli remont chodników przy ul. Pawiej i Klasztornej na Ołtaszynie i Wojszycach

Centrum sportu na Jerzmanowie

Projekt przeszedł pozytywną weryfikację, ale przepadł w głosowaniu. Teraz będzie realizowany. To pierwszy teren sportowy w tamtym rejonie miasta. Zanim jednak dojdzie jego do realizacji, miasto musi pozyskać działkę od Agencji Nieruchomości Rolnych. Centrum ma służyć nie tylko jako miejsce do uprawiania sportów, ale też jako przestrzeń do organizacji różnych lokalnych aktywności.

Zmiany na liście realizowanych projektów

Takie zmiany zdarzają się sporadycznie. Obecnie, ze sporym opóźnieniem, realizowane są dwa projekty z WBO 2014: Park Mamuta na Oporowie (ogłoszony przetarg na wykonawcę) i Park Jedności na Zakrzowie (rozpoczęte prace w terenie). Jest szansa, że obie inwestycje uda się zakończyć do końca 2017 r.

W przeszłości były przypadki kiedy po głosowaniu projekty były wycofywane z realizacji. Z tego powodu pojawiły się w WBO zmiany, dzięki którym środki zawsze pozostają w danym obszarze. I nawet jeśli jeden projekt nie może być wykonany, na jego miejsce pojawia się inny, pozostający w tym samym rejonie. Tak jest i w tym wypadku.