Wrocław gości praktyków partycypacji [ZDJĘCIA]

fot.: Janusz Krzeszowski

11 i 12 czerwca we Wrocławiu odbywa się 5. Forum Praktyków Partycypacji – ogólnopolskie wydarzenie skierowane do osób na co dzień zajmujących się partycypacją obywatelską, czyli włączaniem mieszkańców w dyskusję i decydowanie o ważnych dla nich sprawach. Bierze w nim udział prawie 300 osób z 50 różnych gmin.

– Ja się bardzo cieszę i chciałbym bardzo podziękować, że ogólnopolskie forum gości właśnie we Wrocławiu. To pokazuje ten obywatelski wymiar Wrocławia, pokazuje, że to wrocławskie pole dialogu jest bardzo intensywne i bardzo bogate. Chcemy ze wszystkimi, którzy mają coś do powiedzenia, czy z organizacji, czy z pojedynczymi mieszkańcami rozmawiać o mieście, o tym, jak ono powinno wyglądać – mówił podczas otwarcia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

– Forum jest dla Wrocławia okazją do dyskusji, do wymiany poglądów, do poznania nowych pomysłów, jak rozmawiać z mieszkańcami. Bardzo się cieszymy, że bierze w nim udział tak wiele osób, bo każda z nich to inne doświadczenie 0 dodawał Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UM Wrocławia. 

Znakiem rozpoznawczym forum jest partycypacyjny proces tworzenia programu. W tym roku bierze w nim udział rekordowa liczba 250 osób z 50 organizacji z całej Polski. Zupełnie inaczej, niż przy typowych konferencjach, każda osoba zainteresowana tematem partycypacji może zaproponować organizatorom pomysł na sesję szkoleniową, warsztat lub inne wydarzenie, może też zgłosić się do poprowadzenia spotkania. I tak od 5 lat praktycy partycypacji z całej Polski wspólnie tworzą plan tego, o czym chcą rozmawiać przez dwa dni pełne gorących dyskusji i wymiany doświadczeń.

Transmisja on-line

DZIEŃ II

Część czwarta

Część trzecia

Część druga

Część pierwsza

DZIEŃ I

Część trzecia

Część druga

Część pierwsza

W programie tej edycji Forum pojawi się wiele aktualnych wątków dotyczących np. budżetu partycypacyjnego, projektowania i planowania przestrzeni, działań sąsiedzkich w mieście czy sztuki dialogu w czasach konfliktu. Nie zabraknie również wątków wrocławskich czy sesji prowadzonych przez wrocławian: o analizie wrocławskich osiedli czy o tym, jak unikać błędów w konsultacjach społecznych. Przebieg wybranych sesji odbywających się w ramach Forum będzie transmitowany on-line na fanpejdżu Wrocław Rozmawia. 

– Forum to jedyna taka przestrzeń w Polsce, w której praktycy partycypacji – pochodzący z różnych urzędów, firm i organizacji pozarządowych – mogą się poznać i zintegrować, wzajemnie sobie doradzić, opowiedzieć o swoich sukcesach lub przestrzec przed błędami – mówi Maria Jagaciak, koordynatorka Forum Praktyków Partycypacji z fundacji „Stocznia”.

– Dzięki Forum rosną kompetencje osób organizujących i wykonujących konsultacje społeczne i inne działania związane z partycypacją obywatelską, a przez to podnosi się również jakość tych procesów – dodaje.

Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu

W tym roku, po trzech forach w Warszawie i jednym w Lublinie, Forum gości we Wrocławiu. Jest organizowane przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia" we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

– Wrocław jest miastem obywatelskim, a wrocławianie angażują się w życie miasta nie tylko poprzez wyrażanie swoich opinii, ale także poprzez aktywne działania. W ten sposób budujemy największą wartość tego miasta – kapitał społeczny. Cieszę się, że Forum Praktyków Partycypacji w końcu zawitało w nasze progi – mówił przed spotkaniem Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– W czerwcu Wrocław staje się stolicą partycypacji. To okazja dla nas wszystkich, by pokazać i wymienić pomysły na to, co się udaje lub nie. To także moment, aby porozmawiać o nowych rozwiązaniach i podejściach. – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Współpraca partycypantów z wszystkich sektorów: samorządowego, pozarządowego oraz prywatnego, to klucz do pomyślnego rozwoju współdziałania w zarządzaniu miastem.

Więcej informacji -  5. Forum Praktyków Partycypacji

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć