Twórz z nami rowerowy Wrocław

Jeździsz po mieście rowerem, a może dopiero planujesz przesiadkę na ten środek komunikacji? To właśnie dla ciebie prowadzone są konsultacje. Możesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała infrastruktura rowerowa we Wrocławiu.

Powstaje plan działań rowerowych we Wrocławiu, który ma zebrać propozycje w zakresie poprawy bezpieczeństwa i  rozbudowy sieci dróg dla jednośladów w naszym mieście do 2030 roku. Podpowiadamy, jak można zgłosić do niego własne pomysły.

Po co ten plan?

– Plan działań rowerowych do 2030 roku to taka lista inwestycji, które będą realizowane przez najbliższe 9 lat. A co potem? Mamy nadzieję, że mieszkańcy bardzo aktywnie wezmą udział w konsultacjach i liczymy na dużo ciekawych wniosków, którymi, nawet jeśli nie trafią do planu, będziemy mogli posiłkować się przy planowaniu inwestycji w kolejnych latach – wyjaśnia Urszula Jagielnicka z Zespołu ds. Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak wyrazić opinię?

Do 13 lipca każdy może wypełnić e-formularz opinii oraz geoankietę, czyli mapę tras, na której można wskazać, jakich tras rowerowych lub ich odcinków brakuje w mieście.  Można wybrać oznaczony już odcinek i dodać własny komentarz – wystarczy kliknąć kursorem na daną trasę i napisać opinię w otwierającym się okienku. Istnieje również możliwość dorysowania swojej propozycji. Na stronie konsultacji znajduje się dokładna instrukcja. Zaproponowano tam również korytarze przejazdu przez centrum miasta oraz mapę z połączeniami, których brakuje najbardziej. Dlatego, jeśli chcesz coś zmienić w istniejących już trasach lub wskazać własne rozwiązania, weź udział w konsultacjach. Wypełnienie formularza zajmuje niecałe 10 minut.

Dlaczego warto?

– To jest ten czas, gdy możemy realnie wpłynąć na to, jak, gdzie i kiedy tworzona będzie nowa infrastruktura rowerowa w mieście. Do aktywnego udziału w konsultacjach zachęcamy zarówno tych, którzy już korzystają z roweru w codziennych dojazdach do pracy lub szkoły, ale również tych, którzy wciąż jeszcze się wahają. W e-formularzach dostępnych na stronie internetowej pytamy o to, jak rozbudowywać sieć tras rowerowych tak, aby była dla mieszkańców najwygodniejsza. Wyniki konsultacji wpłyną na ostateczny wygląd planu działań rowerowych do 2030 roku, a co za tym idzie, będą ważnym sygnałem dla nas w kwestii ustalania inwestycyjnych priorytetów – podkreśla Daniel Chojnacki, oficer rowerowy.