Są projekty, będą przetargi

Boisko do futbolu amerykańskiego, muzyczny plac zabaw, miejski parkur czy renowacja zabytkowego tramwaju to tylko niektóre z inwestycji realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Po raz pierwszy zaprezentowano projekty techniczne realizowanych inwestycji.

– Były zarzuty, że z inwestycjami w ramach budżetu obywatelskiego nic się nie dzieje. A to nie prawda. Mieszkańcy zgłosili pomysły i propozycje zmian, na tej podstawie przygotowano konkretne projekty techniczne inwestycji – mówi Bartłomiej Świerczewski z Biura Rady Miejskiej Wrocławia

– Wszystkie szczegóły, np. gdzie będzie ścieżka czy ławka, były konsultowane z liderami projektów, tak by to co zostanie zrobione odpowiadało mieszkańcom – zaznacza Jerzy Michalak, miejski radny, inicjator projektu WBO.

Projekt nr 122 - Zabezpieczenie kolekcji zabytkowych tramwajów niszczejących obecnie na tyłach zajezdni przy ul. Legnickiej. 

W środę, 18 grudnia, zaprezentowano listę projektów technicznych. Od stycznia będą ogłaszane przetargi na wykonanie prac. Mają być zrealizowane do końca przyszłego roku.

– W głosowaniu najwięcej głosów zdobył projekt przebudowy boiska na Pilczycach gdzie będzie można rozgrywać mecze rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej. Obiekt będzie wykorzystany podczas zawodów Wolrd Games 2017. Na Wzgórzu Andersa będzie miejski parkur a przy ulicy Kłodnickiej powstanie muzyczny plac zabaw – wylicza Jerzy Michalak.

 

Projekt nr 157 - Przystosowanie obiektu sportowego do potrzeb futbolu amerykańskiego oraz rozgrywania meczów rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej, na Stadionie MOSiR przy ul. Lotnicza 72

W ramach budżetu obywatelskiego będzie remontowany zabytkowy tramwaj. Dotychczas, rdzewiał on jako altanka na działce.

– Jest już zrobiona kwerenda historyczna. Odnaleziono brakujące części w Berlinie, gdzie jest bliźniaczy tramwaj z 1901 r. i dzięki współpracy z Niemcami do Wrocławia trafi m.in. zabytkowy wózek czyli podwozie tramwaju i inne części – wymienia Jerzy Michalak.

Inwestycje w ramach WBO są w tym roku realizowane w mieście po raz pierwszy. Mieszkańcy zgłosili 243 projekty, specjalna komisja zakwalifikowała 129 i spośród nich wrocławianie wybrali 8.  Na ich realizację miasto wyda 3 miliony zł,  z czego 500 tys. kosztowało przygotowanie dokumentacji technicznych.

W 2014 r. kwota przeznaczona na Wrocławski Budżet Obywatelski będzie większa, wyniesie 20 mln zł. O zasadach WBO na 2014 r. czytaj tutaj

Inwestycje Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2013/2014 r.:

  • Projekt nr 157 - Przystosowanie obiektu sportowego do potrzeb futbolu amerykańskiego oraz rozgrywania meczów rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej, na Stadionie MOSiR przy ul. Lotnicza 72
  • Projekt nr 18 - Atrakcyjnie i bezpiecznie - to Nasz Kosmos!-poprawa bezpieczeństwa i atrakcyjności terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 118 na Osiedlu Kosmonautów”
  • Projekt nr 36 – Budowa placu sportów miejskich – PARKOUR - na Wzgórzu Andersa
  • Projekt nr 10 – Plac zabaw i plac rekreacyjny czyli nowa przestrzeń publiczna na Muchoborze Wielkim dla młodszych i starszych i najstarszych ulice Stanisławowska i Buczacka, nad potokiem Kasina
  • Projekt nr 133 - "Aktywni w rytm muzyki" - muzyczny plac zabaw dla ZS nr 20, ul. Kłodnicka 36
  • Projekt nr 119 – Zagospodarowanie terenu przy kościele, budowa chodnika, uporządkowanie zieleni, oświetlenie, przy ul. Żernickiej 242
  • Projekt nr 122 - Zabezpieczenie kolekcji zabytkowych tramwajów niszczejących obecnie na tyłach zajezdni przy ul. Legnickiej.

jr