Podaruj prezent migrantom! Fundacja ADRA prowadzi zbiórkę ciepłych ubrań

archiwum Fundacji ADRA Polska

Podaruj prezent migrantom! Kup lub oddaj spodnie narciarskie, których już nie używasz - namawia wrocławska Fundacja ADRA Polska. Jej celem jest zebranie jak największej liczby ocieplanych, wodoodpornych spodni, które następnie zostaną przekazane do punktów pomocy humanitarnej na granicy.

To już drugi etap działań Fundacji ADRA na rzecz pomocy migrantom. W listopadzie do potrzebujących trafiły: ogrzewacze, ciepłe buty i kurtki oraz odzież.

– Dramat ludzi uwięzionych na granicy wciąż trwa. Niemal codziennie rodziny z kilkuletnimi, a nawet kilkumiesięcznymi dziećmi są wypychane do lasu na granicę polsko-białoruską. Jest zimno i mokro, coraz częściej w lesie pojawia się śnieg, a temperatury w nocy spadają poniżej zera. Migranci są wykończeni – piszą organizatorzy akcji charytatywnej. - Część z nich znajduje się na granicy hipotermii. Aby przetrwać w tak ekstremalnych warunkach – poza żywnością i wodą – konieczne są rzeczy, które pomogą im ochronić się przed deszczem, śniegiem i mrozem. To, czego najbardziej potrzebują w tej chwili, to ocieplana, wodoodporna odzież, która pomoże im przetrwać w tak ekstremalnych warunkach – apeluje dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Akcja mikołajkowa na rzecz potrzebujących

Z okazji mikołajek oraz zbliżających się świąt Fundacja ADRA Polska organizuje akcję zbiórki rzeczowej pod hasłem: „Podaruj prezent migrantom! Kup lub oddaj spodnie narciarskie, których już nie używasz”.

Ciepłe nieprzemakalne spodnie to jedna z rzeczy, które są podstawową ochroną dla uchodźców przed śniegiem i mrozem. Najlepiej sprawdzają się spodnie narciarskie, dlatego fundacja apeluje o przekazywanie tego typu elementów odzieży.

Potrzebne spodnie dla dorosłych i dla dzieci

Jakie spodnie są potrzebne?

  • Nowe albo używane – ale w dobrym stanie i wyprane. Można więc samemu zakupić spodnie lub też podzielić się tym, co mamy w naszych szafach;
  • Ocieplane – najlepiej narciarskie czy snowboardowe. Grunt, żeby naprawdę ogrzewały.
  • Nieprzemakalne
  • Tylko w ciemnych kolorach
  • W każdym rozmiarze. W lesie koczują osoby w każdym wieku: dzieci młodsze i starsze, kobiety i mężczyźni. Każdy rozmiar na pewno się przyda.

Odzież należy przesyłać na adres: Fundacja ADRA Polska, ul. Oleśnicka 4, 50-320 Wrocław

Osoby, które chcą się przyłączyć do akcji, mogą pomóc finansowo. Wystarczy, że wpłacą dowolną kwotę na rzecz pomocy migrantom z granicy, a wrocławska fundacja za zebraną sumę zakupi nowe spodnie.

Pierwsze dary przekazane

Akcja mikołajkowa to już drugi etap działań pomocowych Fundacji ADRA Polska na rzecz migrantów. Pod koniec listopada pracownicy fundacji przekazali pierwszą część darów zakupionych dzięki wpłatom darczyńców. Do potrzebujących trafiły ogrzewacze do ciała, rąk i stóp, ocieplane wodoodporne obuwie i kurtki, a także odzież i bielizna.  

Pierwsza część rzeczy trafiła do szpitala w Hajnówce, którego personel dzielnie walczy o uratowanie życia coraz większej liczby migrantów w hipotermii. Druga część darów została przekazana do punktów pomocy humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża, rozmieszczonych wzdłuż granicy.

Um/w