wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Nad Jeziorem Pawłowickim
  6. Zgłoś opinię! [FORMULARZ]
formularz opinii, grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
formularz opinii, grafika ilustracyjna

Zapoznaj się z dwiema koncepcjami zagospodarowania terenu i przekaż swoją opinię.

Głównym celem projektu jest częściowe odnowienie jeziora i okalającego go terenu, podniesienie walorów użytkowych, poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na terenie parku oraz udostępnienie akwenu szerszej liczbie użytkowników. Zostanie to osiągnięte przez renowację istniejących i wytyczenie nowych ścieżek, likwidację zniszczonej infrastruktury oraz wstawienie nowej, regulację terenów zielonych i wykonanie nowych nasadzeń.

jezioro pawłowickie koncepcja wersja 1

jezioro pawłowickie koncepcja wersja 2

Opis, jak i powyższe koncepcje w lepszej rozdzielczości pobierzesz na końcu artykułu.

Strefy wejściowe do parku

W projekcie przewidziano lokalizację czterech nowych wejść na teren parku – od narożników działek. Odpowiadają one istniejącemu układowi ciągów pieszych. Strefy wejściowe podkreślone zostały tablicami informacyjnymi oraz totemami z identyfikacją wizualną parku oraz uzupełnione o niezbędne elementy małej architektury, takie jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Dodatkowo zostało zaprojektowane nowe wejście w części południowej od ul. Pawłowickiej, zaznaczone siedziskami w formie instalacji przestrzennej.

Strefa jeziora

W projekcie przewidziano oczyszczenie zbiornika wodnego z niebezpiecznych i nieestetycznych elementów dawnej infrastruktury, takich jak m.in. żelbetowe bloki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Planuje się uporządkowanie terenów wokół stawu z roślinności utrudniającej wgląd w zbiornik oraz wykonanie dodatkowych nasadzeń kompozycyjnych uzupełniających aktualny układ zieleni. Dodatkowo planuje się połączenie zbiornika wodnego z miejską siecią kanalizacji wód deszczowych w celu uregulowania poziomu wód, co pozwoli na korzystanie z niego jako kąpieliska i miejsca do pływania kajakami. Zaplanowano również oczyszczenie istniejącej plaży, będącej miejscem odpoczynku oraz uzupełnienie jej piaskiem w celu uregulowania kąta nachylenia terenu. W projekcie wprowadzono siedziska w formie żaglówek, które będą mogły stać się elementem identyfikacji wizualnej tego miejsca. 

kajaki na jeziorze i pomost przy brzegu

Strefa placu zabaw oraz siłowni terenowej

W południowej części parku, przy plaży, zaprojektowano plac zabaw z elementów naturalnych oraz siłownię terenową z miejscem na street workout (plenerowe miejsca i urządzenia do ćwiczeń fizycznych). Bliskość plaży pozwala na łatwy kontakt dzieci z rodzicami. Obszar znajduje się przy istniejących drzewach, co umożliwia stworzenie strefy zacienionej w obszarze rekreacji.

Ogród roślin wodnych oraz strefa wyspy

W jednej z koncepcji przewidziano przestrzeń pozwalającą na rozwój roślinności wodnej. Znajdować się ona będzie w północnej części Jeziora Pawłowickiego. Taki zabieg umożliwi stworzenie ogrodu, w którym znajdowałyby się unikalne rośliny. Będzie on również naturalną ostoją dla ptaków. Miejsce to służyłoby jako forma edukacji dla zwiedzających osób.

Najważniejszym założeniem projektowym dotyczącym wyspy było umożliwienie przepływu dookoła niej oraz stworzenie wolnej enklawy dla ptaków. Dodatkowo założono oczyszczenie wyspy ze śmieci. Koncepcja pierwsza zakłada utworzenie wyniesionych ścieżek ponad poziom wyspy przy użyciu drewnianych kładek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ingeruje się w rozwój istniejącej roślinności. W drugiej opcji wyspę odseparowano całkowicie od obecności ludzi. Obie koncepcje mają na celu stworzenie przestrzeni edukacyjnej, gdzie można będzie obserwować różnorodne gatunki ptaków i roślinności. 

kajaki na małym jeziorze otoczonym drzewami

Amfiteatr

W północno-zachodniej części parku, w miejscu zagłębienia, postanowiono zaprojektować amfiteatralny układ siedzisk oraz scenę plenerową, na której miałyby się odbywać np. przedstawienia, kino plenerowe czy kursy tańca. Całość byłaby wykorzystywana m.in. podczas festynów osiedlowych.

Zgłoś opinię!

W szczególności zastanów się nad poniższymi zagadnieniami:

  1. Czy trasa spacerowa wokół jeziora powinna przebiegać wyłącznie wzdłuż linii brzegowej, czy w miejscach bliżej zabudowań powinny powstać kładki i pomosty wchodzące na wodę i przecinające zatoczki?
  2. Czy nowe molo ma mieć od razu przystań na kajaki czy powinna się ona znajdować w innej części jeziora?
  3. Czy boisko do siatkówki powinno zostać oddzielone od plaży ścieżką i pozostać piaszczyste, czy lepiej, by było trawiaste?
  4. Czy znajdująca się na stawie wyspa powinna być dostępna dla ludzi czy pozostawiona naturze?
  5. Jakie są sugestie do rozmieszczenia poszczególnych stref sportowych i rekreacyjnych. Naturalny plac zabaw, street workout (plenerowe miejsca i urządzenia do ćwiczeń fizycznych), park linowy, scena plenerowa, ulokowanie miejsc postojowych, przystani na kajaki, ramp oraz ławek przybrzeżnych.
  6. Czy przy stawie powinno być miejsce do gry w badmintona?
  7. Czy niedaleko plaży powinno zostać wydzielone miejsce do grillowania?

Fill out my online form.

Bądź także na spotkaniu lub punkcie konsultacyjnym!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl