wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:47

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty: poznaj zwycięskie projekty grup nieformalnych
Mikrogranty, projekty grup nieformalnych Strefa Kultury Wrocław
Mikrogranty, projekty grup nieformalnych

W 22. edycji Mikrograntów, aż 111 projektów zostało zgłoszonych w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. 14 najwyżej ocenionych otrzyma teraz wsparcie finansowe w wysokości do 5 tys. złotych oraz pomoc administracyjną, promocyjną i logistyczną . Ta edycja przebiega jednak inaczej od pozostałych.

Realizacja większości projektów uzależniona jest bowiem od rozwoju sytuacji epidemicznej.

- Jesteśmy po wideokonferencjach z zespołami. Większość z nich szykuje się na późniejsze terminy: koniec czerwca, lipiec – mówi Anna Bieliz, koordynatorka projektu.

- Są to tak dobre, udane projekty, że byłoby bardzo szkoda gdyby w ich realizacji miał przeszkodzić wirus. Wiele zależy jednak od rozwoju sytuacji – dodaje Anna Bieliz.

W bieżącej edycji wyraźnie zaznaczyły się tematy takie jak wielokulturowość, działania dla migrantów, czy filozofia less waste. Większość projektów zgłaszana była przez nowych uczestników. - Tylko 12 ze 111 zgłoszonych projektów było autorstwa osób, które wcześniej z nami współpracowały bądź uczestniczyły w Mikrograntach. Zdecydowana większość to projekty zupełnie nowych osób – informuje Anna Bieliz.

Koordynatorzy Mikrograntów ze Strefy Kultury Wrocław odnotowują także rosnące zainteresowanie korzystaniem z zakładanych we Wrocławiu Centrów Aktywności Lokalnej. - Od kiedy pojawiły się CAL-e, wiele pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców w ramach programu Mikrograntów, zakłada korzystanie właśnie z tego typu przestrzeni.

Zwycięskie projekty grup nieformalnych – 22 edycja Mikrograntów

„Ziemia Woda Powietrze” 

To edukacyjna inicjatywa grupy nieformalnej „Zielne Babki”. W ramach projektu, „Zielone Babki” chcą w trakcie weekendowych spotkań odkrywać trzy żywioły: wody, ziemi i powietrza. Plenerowe przyrodnicze spotkania mają się odbyć nad rzeką Ślęzą na Muchoborze Małym, Bystrzycą w Jarnołtowie oraz przy Żywym Muzeum Łąki na Grabiszynku. W programie m.in. budowanie obiektów latających inspirowanych naturą, obserwacja gleby i mrówek, czy konstruowanie przedmiotów z rzeczy znalezionych nad rzeką.

„Uzdrowisko-Leśnica. Cykl spotkań warsztatowych z mieszkańcami i międzypokoleniowy dancing na tarasach”

Grupa nieformalna „Kuracjuszki” proponuje mieszkańcom wspólną rekreację, inspirowaną klimatem uzdrowiska. Kuracjusze i kuracjuszki będą mogli uszyć sobie szlafroki, wysłać kartkę pocztową z uzdrowiska, czy własnoręcznie ozdobić kubeczki. W programie także interaktywny spacer po osiedlu oraz – jak przystało na kurort – prawdziwa potańcówka.

 „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich”

Karl Heinrich Klingert – wrocławski mechanik żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, znany jest jako wynalazca skafandra do nurkowania. Tym razem pan Klingert poprowadzi uczestników zabawy przez Pracze Odrzańskie. Autorem projektu jest grupa nieformalna „Modernistycznie zakręceni”, która w ubiegłym roku zorganizowała grę miejską poświęconą Wuwie. To pierwszy projekt mikrograntowy zaplanowany na Praczach.

„Wykadrowane, czyli sąsiedzkie spotkania filmoterapeutyczne”

To cykl warsztatów filmowo-psychologicznych, zaproponowany przez Agnieszkę Kozak. W jego ramach przewidziane zostały spotkania składające się m.in. z projekcji filmu oraz warsztatu – rozmowy. Tematy to: tolerancja, kobiecość, empatia, komunikacja i macierzyństwo. Pani Agieszka zaplanowała 6 spotkań. Chce także stworzyć sąsiedzką bazę filmową, do której będzie można wrócić po spotkaniu.

„Bulę rusz na Krzykach”

Petanka, czyli gra w bule, trafiła do Polski przez Dolny Śląsk. W ramach projektu Marka Munikowskiego, w Parku Południowym odbędzie się 4-5 spotkań, przybliżających chętnym zasady oraz technikę tej gry. Petanka jest zespołową grą dla osób w każdym wieku, również dla osób z ograniczoną sprawnością.

„Pieśni uzdrawiające Wrocław. Tradycyjne pieśni w służbie współczesnemu miastu”

Grupa nieformalna „Chór Pieśni Gruzińskich” chce integrować mieszkańców Przedmieścia Oławskiego przez... Śpiew. W programie wydarzenia znalazły się opowieści o kulturach różnych krajów oraz wspólne śpiewanie pieśni. Spotkanie zorganizowane zostanie w Centrum Aktywności Lokalnej „Nowe Łąki” przy ul. Traugutta.

„Lalki i bajki – międzykulturowe spotkania artystyczne”

W ramach tego wydarzenia przeprowadzone zostaną warsztaty z robienia lalek i zabawek ludowych. Uczestnicy poznają także baśnie i bajki pochodzące z różnych krajów słowiańskich. Warsztaty zaplanowano w PRZED•POKOJU H13 na Przedmieściu Oławskim. Autorem projektu jest grupa nieformalna „Sztuka w mieście”.

„Zdrowie na tapecie – metody uwalniania stresu” 

Uczestnicy tego projektu poznają metody oczyszczania organizmu z napięć i toksyn skumulowanych w ciele i umyśle. Warsztaty zaplanowane zostały dla mieszkańców Brochowa oraz Przedmieścia Oławskiego. Ich autorką jest Dorota Bartoszewicz.

„Filmowe opowieści z Psiaka”

To cykl warsztatów filmowych dla młodzieży, któego finałem stanie się reportaż filmowy z Psiego Pola. Uczestnicy projektu zapoznają się m.in. ze sposobami narracji, etapami produkcji, formatowaniem scenariusza, czy przygotowaniem scenografii. Planowana jest także emisja nakręconego wspólnie filmu podczas spotkania plenerowego na ryneczku Psiego Pola. Autorem projektu jest grupa nieformalna „Świetlik”.

„Gotujemy na Psim Polu! Przepiśnik polsko-ukraiński” 

Liderka tego projektu, pani Adrianna Klimaszewska, chce zaangażować do jego realizacji migrantów, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Psiego Pola. Integracyjne zajęcia kulinarne będą okazją do poszukania punktów stycznych kuchni polskiej i ukraińskiej, czy dyskusji o kuchni obu narodów. W ich rezultacie opracowana zostanie broszura z przepisami na potrawy z obu krajów.

„Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania”

To projekt z Karłowic i Różanki, utrzymany w duchu less waste. Jego autorka – Aleksandra Bolek, będzie zachęcać do wykorzystania resztek. Planuje przeprowadzenie warsztatów gotowania z resztek oraz warsztatów z tworzenia chemii domowej, w oparciu o produkty kuchenne. W ramach projektu powstanie także wideoblog. Warsztaty będą odbywać się na Karłowicach oraz na Różance. - Pani Aleksandra chciałaby dotrzeć min. do mieszkańców tamtejszych bloków.

„Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie” 

A gdyby tak na wzór lodówek społecznych, stworzyć podwórkowe szafy do dzielenia się różnymi rzeczami? - Pomysł Liubov Shynder zrodził się na Wielkiej Wyspie, gdzie przy ulicy Kotsisa w 2020 roku stanęła prototypowa szafa. Teraz autorka projektu chciałaby postawić takich szaf co najmniej 2-3, w różnych punktach Wielkiej Wyspy. Zamierza także zorganizować warsztaty łatwych przeróbek krawieckich oraz warsztaty z naprawiania mebli.

„Malowanie mamy w planie”

To plenerowe warsztaty malowania dla kobiet, w technice akrylu na płótnie. Spotkania mają odbywać się w charakterystycznych punktach Nadodrza, takich jak Park Stanisława Staszica, czy Park Św. Macieja. Autorką projektu jest Katarzyna Koleszko. 

„Polish jest spoko! – conversation meetings”

Grupa nauczycieli i nauczycielek języka polskiego "Spoko Polish", proponuje niestandardowe warsztaty językowe dla obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu. Program zajęć dostosowany został do konkretnych problemów komunikacyjnych, z jakimi spotykają się po przyjechaniu do Polski. Działania przeprowadzone zostaną w formule nieszkolnej, z możliwością wyjścia w plener. Na ostatnie zajęcia zaplanowany został plenerowy pokaz polskiego filmu. Większość spotkań ma odbyć się w siedzibie Ołbińskiego Centrum Aktywności Lokalnej oraz w Fundacji EkoRozwoju.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl