wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jaka przyszłość terenu zieleni z kortami przy Pułtuskiej?
  7. Pytania i odpowiedzi
grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
grafika ilustracyjna

Aby nakreślić tło konsultacji, przygotowaliśmy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi na nie – zapoznaj się z ich treścią.

Jak wygląda zieleń na tym obszarze?

Przeważającym na tym terenie gatunkiem jest dąb szypułkowy. Najcenniejsze jego okazy, będące w dobrej kondycji zdrowotnej, rosną wokół krytych kortów tenisowych. Na terenie występują również klony pospolite, jawory, lipy, buki, jesiony i głogi, a także okazałe cisy pospolite, które w większości przybrały formę drzewiastą.

Część drzew jest w złej kondycji zdrowotnej – z licznymi ubytkami i wypróchnieniami w pniach, ogławianymi koronami oraz widocznymi śladami żerowania kozioroga dębosza. W osłabionej kondycji zdrowotnej jest także szpaler świerków wzdłuż ogrodzenia.

Co łączy teren przy Pułtuskiej z parkiem Południowym?

Teren kortów z zielenią historycznie był wschodnią częścią parku Południowego, zrealizowanego w latach 1892-1894 według koncepcji przestrzennej Hugo Richtera.

Park Południowy jest pierwszym we Wrocławiu parkiem, który powstał zupełnie od podstaw. Jest świadomym wynikiem idei stworzenia parku publicznego w konkretnym miejscu. Projekt był wynikiem połączenia ówczesnych tendencji estetycznych w sztuce ogrodowej, warunków naturalnych charakterystycznych dla tego terenu oraz potrzeb rozwojowych miasta.

Na terenie obecnych kortów tenisowych przeważała kompozycja geometryczna, będąca bezpośrednim wynikiem sportowych funkcji tego terenu. Teren zakomponowany był kompleksowo. W pierwszym założeniu wytyczono dwa place sportowe: owalny oraz kolisty do jazdy konnej. Następnie, już pod koniec XIX w., wytyczono pas 8 kortów tenisowych oraz wyznaczono symetrycznie dwa place zabaw dla dzieci wzdłuż ul. Pułtuskiej. Symetrię kompozycji podkreślono lokalizacją nieistniejącego już budynku przeznaczonego na szatnię dla sportowców.

Obie części parku – wschodnia o charakterze sportowym (czyli teren dzisiejszych kortów i zieleni) oraz zachodnia o charakterze spacerowo-rekreacyjnym (czyli teren parku Południowego) – były naturalnie połączone systemem ścieżek. Ścieżki zaprojektowane w parku Południowym miały swoją kontynuację po drugiej stronie obecnej ul. Sudeckiej, na terenie dzisiejszych kortów.

Historia parku Południowego liczy już zatem ponad sto lat, jednak jego układ przestrzenny i kompozycyjny nie uległ zasadniczym przekształceniom. Nie zmieniła się ani powierzchnia parku, ani jego ukształtowanie terenu.

Ze względu na wysokie walory historyczne, artystyczne i przyrodnicze, park ten został wpisany do rejestru zabytków Wrocławia pod numerem A/1490/549/Wm decyzją z dnia 24.04.1995 r. (część parku ograniczona ulicami Powstańców Śląskich, Kutnowską, Sudecką oraz nasypem kolejowym) oraz numerem A/1489/556/Wm decyzją z dnia 02.11.1995 r. (teren o sportowej funkcji ograniczony ulicami Sudecką, Pułtuską i Ślężną), wobec czego podlega opiece i ochronie na podstawie przepisów wynikających z ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. j. Dz. U. 2021 poz. 710 z późn. zm.).

Jakie elementy są najważniejsze dla utrzymania wartości zabytkowych tego terenu?

W zakresie kompozycji należy:

  • bezwzględnie utrzymać zasadniczą kompozycję przestrzenną założenia parkowego oraz zachować sportową funkcję terenu;
  • utrzymać kompozycję placów sportowych o zróżnicowanym przeznaczeniu;
  • dążyć do odtworzenia dawnego osiowego układu usytuowania budynku szatni dla sportowców.

W zakresie oświetlenia:

  • zasadnym jest wymiana opraw oświetleniowych i słupów na takie, jakie zastosowano w zachodniej części Parku Południowego, co pozwoli na uzyskanie wrażenia spójności założenia.

W zakresie zieleni należy:

  • opracować projekt rewaloryzacji szaty roślinnej, poprzedzony kwerendą historyczną oraz szczegółową inwentaryzacją drzew i krzewów; 
  • nasadzenia należy prowadzić w taki sposób, aby podkreślić historyczną, zgeometryzowaną kompozycję, jednocześnie mając na uwadze dobór gatunkowy rzadko spotykanych roślin, o szczególnych walorach estetycznych;
  • wzdłuż ul. Sudeckiej, w ramach odtwarzania pasów zieleni izolacyjnej należy rozważyć powrót do liściastych żywopłotów w miejscu wtórnie wprowadzonych szpalerów świerkowych.

W zakresie otwarcia i połączenia terenu z parkiem Południowym:

  • dla utrzymania spójności i jedności całego założenia parku Południowego zaleca się likwidację ogrodzenia; w przypadku gdy utrzymanie wygrodzenia podyktowane jest zachowaniem bezpieczeństwa na obiekcie sportowym, zaleca się zamianę siatki na stylizowane ogrodzenia bardziej pasujące do zabytkowego charakteru i parkowego otoczenia;
  • należy odtworzyć połączenie funkcjonalne zachodniej i wschodniej części parku Południowego poprzez wytyczenie ścieżek, których kontynuację będzie można zaobserwować po drugiej stronie ul. Sudeckiej;
  • należy rozważyć wprowadzenie rozwiązań, umożliwiających bezpieczne przejście przez ul. Sudecką, aby zapewnić swobodne poruszanie się pieszych między wschodnią i zachodnią częścią parku.

Z uwagi na objęcie ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków całego założenia Parku Południowego, wszelkie prace konserwatorskie restauratorskie czy roboty budowlane wymagają uzyskania pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, wydanego w formie decyzji administracyjnej. Dla prac ziemnych wymagane jest uzyskanie stanowiska Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie ochrony zabytków archeologicznych.

Co stanie się z obiektem po zakończeniu umowy z obecnym dzierżawcą?

W trosce o przyszłe utrzymanie tego terenu oraz szersze udostępnienie go mieszkańcom, Miasto zdecydowało się bezpośrednio nim zarządzać. Umowa z obecnym dzierżawcą, Krzyckim Klubem Tenisowym, po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia, wygasa z końcem czerwca. Od tego momentu, zgodnie z zapisami, dotychczasowy dzierżawca ma 14 dni na zwrócenie nieruchomości Miastu.

Nieruchomość przy ul. Pułtuskiej 13 przejmie Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan Sp. z o.o., mające wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu obiektami tenisowymi. Nowy zarządca, spółka Spartan, powinien przejąć obiekt w trzecim kwartale tego roku, gdy wypełni obowiązki proceduralne. Obecnie trwa procedura przekazywania planów i wszystkich informacji technicznych, które przydadzą się nowemu zarządcy.

Czy i jakie inwestycje zostaną przeprowadzone po przejęciu terenu przez WCT Spartan?

Po przejęciu terenu zostanie przeprowadzona analiza stanu technicznego obiektu. Generalnie będzie on funkcjonował na podobnych warunkach. WCT Sparta posiada duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu obiektów oraz kompetencje, by to miejsce było jeszcze lepiej wykorzystane i dobrze służyło mieszkańcom Wrocławia. Kadry i sprzęt Spółki pozwalają na coroczne przygotowanie i renowacje kortów po sezonie zimowym.

Po zebraniu opinii mieszkanek i mieszkańców oraz wytycznych jednostek miejskich Spartan zleci opracowanie koncepcji przyszłego rozwoju tego terenu. To dopiero ta koncepcja określi niezbędne dla rozwoju tego terenu inwestycje.

Jaka będzie polityka cenowa kortów tenisowych?

Spartan jako spółka zobowiązany jest do bycia konkurencyjnym na rynku. Polityka w tym zakresie będzie uwzględniała ceny rynkowe we Wrocławiu na podobnych obiektach. WCT Spartan będzie starał się dostosować ofertę do potrzeb użytkowników kortów i odpowiednio ją kształtować. Orientacyjne cenniki kortów, zarządzanych przez WCT Spartan, znajdują się pod linkami: Korty Spiska oraz Korty Lubińska

Czy na obiekcie zostaną utrzymane funkcje sportowe? Czy miłośnicy tenisa będą mieli gdzie trenować?

Tak, jak najbardziej. Obiekt przy ul. Pułtuskiej 13 pozostanie terenem o charakterze sportowo-rekreacyjnym i wypoczynkowym. Spółka będzie dokładać starań, by cały teren był otwarty zarówno dla klubów tenisowych, jak i mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Miastu zależy także, aby jakość usług była stale poprawiana. Wszelkie inwestycje i zmiany na tym terenie będą jednak stopniowe oraz podlegać będą specjalnej uwadze konserwatorskiej. 

Spółka WCT Spartan, nowy zarządca obiektu, ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu kortami, najpierw jako MOSiR Wrocław, a od roku 2008 już jako WCT Spartan. Spartan, zarządza obecnie obiektami tenisowymi przy ul. Spiskiej (osiem kortów naturalnych, z czego cztery są na zimę przykrywane dachem), przy ul. Lubińskiej (trzy korty otwarte i dwa kryte) oraz przy ul. Krajewskiego (jeden kort otwarty). Na ul. Pułtuskiej kortów jest jedenaście, w tym cztery kryte. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl