wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jak urządzić park Krzycki?
  7. Pytania i odpowiedzi
grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
grafika ilustracyjna

Baza wiedzy na temat prowadzonych konsultacji.

Tutaj znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Treść sukcesywnie i w miarę potrzeb uzupełniana. 

Kiedy poznamy koncepcję zagospodarowania północnej części parku Krzyckiego?

W poniedziałek, 1 marca 2021 r., na stronie internetowej  zostanie zamieszczona koncepcja zagospodarowania północnej  części parku Krzyckiego. To jednocześnie zaproszenie do przekazywania przez mieszkańców i mieszkanki opinii (za pomocą formularza) na temat koncepcji oraz do udziału w e-spotkaniu.

Co z doliną Olszówki?

Zgodnie z decyzją prezydenta Jacka Sutryka podjętą w czerwcu 2020 roku wykonano nową koncepcję zlewni w rejonie Olszówki Krzyckiej. Zrezygnowano z pierwotnie planowanego kolektora i i zdecydowano, że wodą można gospodarować, wykorzystując istniejące koryto Olszówki, rowy i rozlewiska. Największe rozlewisko zaplanowano na terenie planowanego parku Krzyckiego. 

Również zgodnie z zapowiedzią, koncepcja zlewni powstała przy czynnym udziale strony społecznej. Osoby zaangażowane w konsultacje społeczne dot. sposobu urządzenia doliny Olszówki i parku Krzyckiego wskazały dra hab. inż. Tomasza Kowalczyka jako doradcę. Podczas opracowywania koncepcji naukowiec wraz z przedstawicielami MPWiK, Urzędu Miejskiego Wrocławia i Zarządu Zieleni Miejskiej uczestniczył w spotkaniach z wykonawcą koncepcji oraz przedstawiał swoje opinie na temat omawianych wariantów rozwiązań w zakresie zagospodarowania wód opadowych. W okresie od połowy 2020 r do dziś odbyło się łącznie 5 takich spotkań. 

Dlaczego mówimy o zalewaniu parku?

Teren parku Krzyckiego to obszar, na którym po wystąpieniu nawalnych opadów zdarzają się problemy z drożnością cieku oraz ze sprawnym odbiorem wód opadowych z obszaru zlewni. Zamiast początkowo planowanego na tym terenie kolektora deszczowego (zakopanej w ziemi rury),  stworzono nową koncepcję zagospodarowania wód opadowych w dolinie Olszówki.

Nowa koncepcja przewiduje wykorzystanie koryta Olszówki jako zagłębienia, które zbiera i zatrzymuje wodę na tym terenie (retencja). Dodatkowo kanał Olszówki odprowadzał będzie nadmiar wody do kilku zbiorników otwartych. Duża część z nich będzie zlokalizowana właśnie na terenie planowanego parku Krzyckiego. Jedynie w wyjątkowo niekorzystnych warunkach, tj. przy ekstremalnych i długotrwałych opadach deszczów, przewidziano awaryjne odprowadzenie części wód do rzeki Ślęzy.

Skąd pomysł, by w parku Krzyckim powstał plac zabaw?

Latem 2020 r. osoby biorące udział w konsultacjach społecznych wypowiedziały się (m.in. za pomocą formularza opinii) na temat swojej wizji parku i tego, jakie potrzeby powinien on zaspokajać oraz jakie funkcje powinien pełnić. Opinie te zostały umieszczone w raporcie z konsultacji.

Ogólna wizja parku jest spójna – wszystkim zależy, by jak najmniej ingerować w naturę, zatem park ma być jak najbardziej naturalny. Postulat zbudowania placu zabaw dla dzieci pojawił się w prawie połowie opinii przekazanych poprzez formularz na pierwszym etapie konsultacji. Jednocześnie w opiniach tych podkreślano, że plac zabaw nie powinien być „plastikowy”, a wiele osób stosowało do jego opisu określenia: drewniany, naturalny. Te dane z raportu stanowiły dla projektanta wskazówkę do uwzględnienia w koncepcji parku także placu zabaw dla dzieci, przy zachowaniu postulatu o utrzymaniu naturalnego charakteru parku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl