wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jak pojadą autobusy elektryczne?
  7. Pytania i odpowiedzi
pytania i odpowiedzi, grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
pytania i odpowiedzi, grafika ilustracyjna

Aby nakreślić tło konsultacji, przygotowaliśmy pytania i odpowiedzi, zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.

1. Dlaczego trzeba powtarzać „Analizę kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zero emisyjnych przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej”, już raz stworzoną w 2018 roku? Czy coś się zmieniło od tego czasu?

Analizę kosztów i korzyści sporządza się cyklicznie, co 36 miesięcy. Jest to wymóg ustawowy, uregulowany przez art. 37 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

2. Kto i w jaki sposób opracował „Analizę kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zero emisyjnych przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej”?

Projekt dokumentu został opracowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz Maciej Gabory (partner konsorcjum). 

Zgodnie z wymogiem ustawowym w projekcie dokumentu zawarto: 

  • analizę finansowo-ekonomiczną, 
  • opis szacowanych efektów środowiskowych wynikających  z emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi substancji,
  • z analizę społeczno-ekonomiczną (uwzględniono w niej wycenę kosztów związanych z emisją szkodliwych substancji). 

Wykonawca został wybrany w drodze przetargu. Szczegóły dotyczące przetargu można sprawdzić w tym linku.

3. Czy zakup autobusów niskoemisyjnych opłaca się? Są one o wiele droższe niż „zwykłe” autobusy.

Faktycznie, autobusy elektryczne czy wodorowe są droższe od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Jednak inwestycje w tabor zeroemisyjny wpisują się w politykę klimatyczno-transportową prowadzoną przez Unię Europejską i są ściśle określone w przepisach prawa. Jednocześnie należy podkreślić, że w wyniku stosowania autobusów zeroemisyjnych następuje zmiana charakteru emisji z lokalnej na globalną (czyli: emisja następuje w miejscu wytwarzania energii elektrycznej tj. w elektrowni,  ale tam jest znacznie mniej dotkliwa, bo jest wyłapywana z większą sprawnością niż w silnikach pojedynczych pojazdów - lokalnie). W konsekwencji ograniczenie emisji pochodzącej z transportu publicznego wpływa na komfort życia mieszkańców: powietrze staje się czystsze, poprawia się też jego zapach i obniża się poziom hałasu.

4. Kiedy można spodziewać się pierwszych autobusów niskoemisyjnych na ulicach Wrocławia?

Zgodnie z umową o dofinansowanie, którą we wrześniu tego roku podpisało MPK Sp. z o.o. pierwszych 11 autobusów elektrycznych ma pojawić się na ulicach Wrocławia w drugiej połowie 2023 r. 

Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. 

Jako pierwszą do elektryfikacji planuje się linię K, kursującą na trasie od ul.  Świeradowskiej do ul. Kamieńskiego. 

5. Czy w  „Analizie” zakłada się jedynie wprowadzenie autobusów elektrycznych czy może jeszcze innego typu?

W projekcie dokumentu przewidziano dwa scenariusze inwestycyjne. Pierwszy obejmuje elektryfikację floty autobusowej. 

W drugim wariancie przeanalizowano natomiast wymianę taboru na autobusy napędzane paliwem wodorowym, z jednoczesnym uwzględnieniem 11 autobusów elektrycznych, które zostaną zakupione przy udziale środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Analiza uwzględnia również budowę niezbędnej infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych lub tankowania wodoru. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl