wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. „Dom pod Dwoma Orłami". Zobacz zdjęcia z planu filmowego
Zdjęcia do filmu "Dom pod dwoma orłami" kręcona w dawnej papierni Kornów na Zakrzowie. fot. Michał Maliczkiewicz
Zdjęcia do filmu "Dom pod dwoma orłami" kręcona w dawnej papierni Kornów na Zakrzowie.

Trwają zdjęcia do kręconego we Wrocławiu serialu „Dom pod Dwoma Orłami” w reżyserii Waldemara Krzystka. W ubiegłym tygodniu filmowcy pojawili się na terenie dawnej zakrzowskiej papierni, a obecnie Whirlpool Company Polska. Szczegóły fabuły owiane są jeszcze tajemnicą. Otrzymaliśmy jednak zgodę na publikację kilku zdjęć z planu.

„Dom pod Dwoma Orłami” to nowy serial historyczny Telewizji Polskiej. Opowiada o splątanych losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których losy krzyżują się w jednej willi. Jego akcja dzieje się zarówno w pierwszych dekadach XX wieku, jak i w czasach współczesnych. Znaczna część scen powstaje we Wrocławiu.

zabytkowe samochody wojskowe

Fot. Michał Maliczkiewicz

W serialu wystąpi łącznie dwustu aktorów i kilka tysięcy statystów. W rolach głównych: Sonia Mietielica, Agnieszka Mandat, Karolina Gruszka i Małgorzata Zajączkowska. W pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Andrzeja Seweryna, Artura Żmijewskiego, Adama Ferency, Andrzeja Konopkę i Jana Frycza. 

Najbrzydszy w kolekcji? Najbardziej filmowy!

Jednym z największych elementów ruchomej scenografii był tego dnia wagon tramwajowy Linke Hofmann Standard G-035. Prawdopodobnie najgorzej wyglądający wagon z całej wrocławskiej kolekcji, okazał się jednocześnie... najciekawszy dla filmowców. 

Wagony LH Standard produkowano w Breslau w latach 1925-1929 w zakładach Linke-Hofmann (późniejszy Pafawag). Były to wówczas pierwsze w Niemczech seryjnie produkowane tramwaje o w pełni stalowej konstrukcji. Służyły mieszkańcom naszego miasta jeszcze wiele lat po wojnie, wycofano je dopiero w drugiej połowie lat 70.

wagon tramwaju LH Standard na planie filmowym

Fot. Michał Maliczkiewicz

Do dzisiaj przetrwało ich w Polsce kilkanaście sztuk, 11 z nich posiada gmina Wrocław. Pojedyncze sztuki zasiliły kolekcje organizacji pozarządowych, Towarzystwa Miłośników Wrocławia (tramwaj „Juliusz”) i Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. 

Wagon przyjechał na Zakrzów na lawecie, prosto z zajezdni przy ul. Legnickiej.

wagon tramwaju LH Standard w drodze na plan filmowy

W drodze na plan zdjęciowy, fot. Michał Maliczkiewicz

W 2018 r. zabytkowe tramwaje należące do Gminy Wrocław, wziął pod opiekę Wydział Partycypacji Społecznej. - Tramwaje zostały zabezpieczone poprzez wstawienie ich pod dach. Wszystkie trafiły do hal, gdzie można je oglądać podczas Dnia Otwartego Zajezdni „Popowice”. Jeden z nich zobaczymy także niebawem na ekranach telewizorów – mówi Michał Maliczkiewicz z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Sceny w ruinach historycznej papierni

dawna papiernia Kornów we Wrocławiu, plan filmowy

Fot. Michał Maliczkiewicz

Część scen do serialu kręcona była na terenie po dawnej zakrzowskiej papierni. Opuszczone od wielu lat budynki stały się dziś plenerem sesji zdjęciowych i filmów.

A jak było dawniej? W drugiej połowie XIX wieku rodzina Kornów wybudowała tutaj największą papiernię na Dolnym Śląsku. Fabryka zatrudniała 120 osób, produkowała papier i ozdobne tapety. Kornowie wydawali też książki (również te w języku polskim). Miejsce na kartach historii zapewniła im Schlesische Zeitung - najdłużej ukazująca się wrocławska gazeta. Jej założycielami była właśnie rodzina Kornów. 

wnętrze papierni Kornów we Wrocławiu, plan filmowy

fot. Michał Maliczkiewicz

W trakcie II wojny światowej na terenie fabryki działał obóz pracy przymusowej. Po 1945 r. przez kilka lat funkcjonowały tu Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. W 1952 r. teren przejęty został przez Zakłady Metalowe Zakrzów (późniejszy Polar). Na Zakrzowie produkowano najpierw piecyki gazowe i motorowery, potem lodówki i pralki. W 2002 roku przedsiębiorstwo zostało kupione przez Whirpool Polska. Stare hale papierni nie są używane od wielu lat. 

Data premiery serialu nie została jeszcze potwierdzona. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl