Rowerzyści przez kolejne bramy

Ruch dla rowerzystów jest łatwiejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy. Nowe bramy rowerowe powstały m.in. na pl. Dominikańskim, na skrzyżowaniu ul. Bł. Czesława i Wita Stwosza oraz na pl. Jana Pawła II.

  • Brama na pl. Dominikańskim

  • Brama na pl. Dominikańskim; fot. A. Wesołowski


Na placu Dominikańskim, od strony ul. Romualda Tarugutta/Oławskiej - w kierunku centrum - rowerzyści są kierowani zjazdem na pas między pasami do skrętu w prawo i dla aut jadących prosto. Za przejściem dla pieszych – na śluzie – ruchem cyklistów kieruje dedykowana dla nich sygnalizacja świetlna.

Nowy pas dla rowerzystów nie zmniejsza ilości pasów dla samochodów, są one jedynie zwężone.

Ułatwienie jest także z drugiej strony Galerii Dominikańskiej – od ul. Bernardyńskiej przez pl. Dominikański. Tam został wyznaczony kontrapas, z którego korzystają cykliści jadący od strony parku Juliusza Słowackiego, na skrzyżowaniu ulic bł. Czesława, Wita Stwosza i św. Katarzyny, na nieużywanym lewoskręcie z ul. św. Katarzyny. Będzie to pierwszy dwukierunkowy przejazd przez skrzyżowanie dla rowerów we Wrocławiu.

Plac Jana Pawła II także zyskał także dodatkowe pasy dla rowerzystów; również tutaj nie zmniejszą one ilości pasów dla samochodów.
Bramy powstały z trzech stron przed samym skrzyżowaniem: na ul. św. Mikołaja do placu i po 40 metrów na Podwalu do placu oraz od mostu Sikorskiego do placu. Podobnie jak na pl. Dominikańskim, są tam także śluzy, gdzie rowerzyści czekają na zmianę świateł.Zgłoś uwagę