Majówka na rowerze – rodzinne trasy rowerowe

Majowy weekend warto spędzić aktywnie. Na przykład na rowerze! Poniżej prezentujemy kilka tras nadesłanych przez miłośników rowerowych wypraw po Wrocławiu i okolicach. Do stworzenia tras zaprosiliśmy organizatorów Bike Days - Festiwalu Filmów Rowerowych, rowerzystów ze stowarzyszenia Akcja Miasto oraz prowadzących blog Trasy Rowerowe Wrocław. Trasy są przez nich przetestowane i opisane tak, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Jeśli jeszcze nie macie planów na długi majowy weekend, polecamy Wam zaplanować sobie go na rowerze. Poniżej prezentujemy trasy rowerowe, które nie powinny sprawić trudności nawet weekendowym rowerzystom. Niektóre przewidują również częściowy przejazd pociągiem, wszystkie natomiast są niezwykle urokliwe.

 

Kliknij w baner, aby przejść do zaproponowanych tras rowerowych

TRASY AKCJI MIASTO     TRASY ROWEROWE WROCŁAW     BIKE DAYS     Muzeum w Galowicach

 

CZTERY TRASY „AKCJI MIASTO”

A dokładniej mówiąc jednej z rowerowych podróżniczek.

1. Wrocław – Miłocin – Wrocław (łatwa, dla każdego)
Trasa liczy łącznie około 35 km.
W jedną ze stron można podjechać szynobusem (stacja ok. 1 km od karczmy) - SPRAWDŹ POŁĄCZENIA

 Wrocław - Miłocin Wrocław - Miłocin Wrocław - Miłocin

Wrocław - Miłocin Wrocław - Miłocin

Kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć

MAPA: WROCŁAW - MIŁOCIN - WROCŁAW

Jeżdżąca rowerem rodzina z pewnością spokojnie pokona całą trasę. Zaczyna się przy ulicy Zawalnej we Wrocławiu i prowadzi do Miłocina, gdzie można zaplanować sobie odpoczynek. Z Wrocławia wyjeżdżamy ulicą Zawalną (drogą rowerową) ku Krzyżanowicom, przez Pasikurowice, dalej do Siedlca szosą. Tuż przed wioską po prawej stronie jest mały stawek, ławeczki, kosze na śmieci i można tam chwilę odpocząć. W Siedlcu za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo i drogą szutrową jedziemy prosto do Miłocina. Są tam obszerne tereny rekreacyjne. Można je objechać rowerem, znaleźć miejsce dla siebie i popiknikować. Można skorzystać z restauracji, lub z miejsc na grilla. Teren wyposażony jest w Toy-Toye. W Miłocinie w restauracjo-kawiarni można coś zjeść i się napić. Ceny są umiarkowane. Droga powrotna prowadzi tą samą trasą. Mozna również wybrać powrót szynobusem jadącym z kierunku Trzebnica. Przystanek szynobusu jest w odległości ok. 1 km od karczmy.

Wracaj do góry

2. Wrocław – Skałka – Wrocław (łatwa, dla każdego)
Trasa liczy łącznie około 20 km.

Wrocław - Skałka Wrocław - Skałka Wrocław - Skałka 

Kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć

MAPA: WROCŁAW - SKAŁKA | SKAŁKA - WROCŁAW

Trasa bardzo spokojna. Z Wrocławia wyjeżdżamy ulicą Kosmonautów i przed Leśnicą skręcamy na wysokości ulicy Boguszowskiej w lewo. Dalej ulicą Złotnicką do Parku Złotnickiego. Można po nim pojeździć, odpocząć na ławeczkach i dalej jechać ku ulicy Jerzmanowskiej. Dalej Jarmołtowską i dalej w lewo na Kąty Wrocławskie. Jedziemy drogą 362 przez Samotwór do Skałki. Tu można odpocząć na zielonych terenach Zajazdu Banderoza. Można tu pobiesiadować z rodziną, w pobliżu jest sklep. Jest możliwość rozpalenia ogniska i upieczenia kiełbasek – atrakcja dla dzieci. Powrót inną trasą przez Kębłowice, Krzeptów ku ulicy Gagarina we Wrocławiu i dalej Grabiszyńską do Parku Południowego.

Wracaj do góry

3. Wrocław – Kąty Wrocławskie – Wrocław
Trasa liczy łącznie około 32 km.

Wrocław - Kąty Wrocławskie Wrocław - Kąty Wrocławskie Wrocław - Kąty Wrocławskie

MAPA: WROCŁAW - KĄTY WR. | KĄTY WR. - WROCŁAW

Z Wrocławia wyjeżdżamy ulicą Kosmonautów i przed Leśnicą skręcamy na wysokości ulicy Boguszowskiej w lewo. Dalej ulicą Złotnicką do Parku Złotnickiego. Można po nim pojeździć, odpocząć na ławeczkach i dalej jechać ku ulicy Jerzmanowskiej. Dalej Jarmołtowską i dalej w lewo na Kąty Wrocławskie. Jedziemy drogą 362 przez Samotwór do Skałki (to około 14 km). Tu można odpocząć na zielonych terenach Zajazdu Banderoza. Dalej przez Małkowice, Sadowice i wjeżdżamy do Kątów Wrocławskich. Tu można wjechać na pyszne lody lub rurki ze świeżą bitą śmietaną do cukierni na Rynku. Można wejść do ratusza na I piętro obejrzeć wystawę regionalną i posłuchać opowieści pasjonata pana Jana o eksponatach i historii Kątów. Warto też zajrzeć do parku nad Bystrzycą. Powrót tą samą trasą lub nieco bardziej ruchliwą przez Sadków i Smolec. Można też mniej ruchliwą przez Sadowice, Małkowice, Skałkę, Krzeptów i w ulicę Gagarina we Wrocławiu.

Wracaj do góry

4. Wrocław – Trzebnica – Wrocław (nieco wymagająca, troszkę pagórków)
Trasa liczy łącznie około 45 km.
W jedną ze stron można podjechać szynobusem - SPRAWDŹ POŁĄCZENIA

Wrocław - Trzebnica Wrocław - Trzebnica Wrocław - Trzebnica 

MAPA: WROCŁAW - TRZEBNICA | TRZEBNICA - WROCŁAW

Trasa liczy około 22 km w jedną stronę. Z Wrocławia do Trzebnicy jedziemy szosą, natomiast z Trzebnicy do Wrocławia częściowo drogą dla rowerów, częściowo szosą. Można wybrać też opcję terenową, ale jest trudniejsza, bo pagórki i piach to raczej nie dla dzieci. Ruszamy ponownie z ul. Zawalnej, dalej podobnie jak trasą do Miłocina przez Krzyżanowice i Pasikurowice. W Siedlcu (odpoczynek nad stawkiem przed wioską) prosto ku Godzieszowej, dalej do Skarszyna, tam w lewo z drogi podporządkowanej i dalej przez Głuchów Górny do Trzebnicy. Jest tam troszkę pagórków do pokonania, ale można też podejść, jeśli za trudno. Nagrodą jest długi zjazd do Trzebnicy. W Trzebnicy do zwiedzenia np. Bazylika – Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej, do odwiedzenia kawiarnia Markiza przy ulicy Księdza Bochenka. Świetna kawa i ciasta do wyboru, do koloru. Pyszna pizza w pizzerii Damianos przy deptaku. Można też pojeździć po Lesie Bukowym ścieżkami rowerowymi (pagórkowato jak ktoś lubi), zjechać w kierunku basenu i tam popływać. Jeśli chcemy wracać też rowerem, to najpierw ulicą Wrocławską, później drogą dla rowerów wzdłuż drogi krajowej nr 5 – z górki na pazurki – bezpiecznie miedzy barierkami. Przez Ligotę Piękną, Kryniczno i Psary do ulicy Żmigrodzkiej – to jest około 19 km. Można wybrać trasę bardziej terenową z mapą w ręce.

Wracaj do góry 

„TRASY ROWEROWE WROCŁAW” POLECAJĄ

Na blogu Tras Rowerowych Wrocław znajdziecie również inne propozycje spędzenia czasu na rowerze.

Wrocław Wielka Wyspa (łatwa, malownicza)
Trasa liczy około 30 km

Wielka Wyspa Wielka Wyspa Wielka Wyspa

Wielka Wyspa Wielka Wyspa Wielka Wyspa

Wielka Wyspa Wielka Wyspa Wielka Wyspa

Kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć

MAPA: WIELKA WYSPA

Startujemy z alei Kochanowskiego przy moście drogowym nad Odrą. Tam wjeżdżamy na wały wzdłuż rzeki i wyruszamy na wycieczkę przez Las Strachociński, groblę Janowicko-Swojczycką, Wschodnią Obwodnicę Wrocławia, Opatowice oraz piękny Park Wschodni. Łatwa trasa prowadząca wałami, polnymi oraz leśnymi ścieżkami. Do czasu ukończenia remontu grobli Opatowicko-Wschodniej musimy zadowolić się jazdą ul. Opatowicką. Na szczęście nie jest ona bardzo ruchliwa. Obowiązkowym punktem trasy jest wizyta w Parku Wschodnim - idealna miejscówka na majówkowy piknik! Ponadto po drodze mijamy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Trestnie i Las Strachociński, który ze względu na krążącą o nim legendę nazywany jest również Smoczym Lasem. Powrotna droga prowadzi przez Kładkę Zwierzyniecką, którą wracamy na Wielką Wyspę. Trasa przystosowana do wszelkiego typu rowerów.

Wracaj do góry 

TRASA DLA WYMAGAJĄCYCH OD „BIKE DAYS – Festiwal Filmów Rowerowych”

Mimo że Bike Days zbliża się wielkimi krokami, organizatorzy nie rezygnują z rowerowych wypadów za miasto. Tu jedna z ich propozycji.

Trzebnica – Milicz – Żmigród
Trasa liczy około 90 km.
Można ją podzielić na dwa dni.
Należy do niej doliczyć przejazd szynobusem Wrocław – Trzebnica i Żmigród – Wrocław. - SPRAWDŹ POŁĄCZENIA

 BIKE DAYS BIKE DAYS BIKE DAYS

BIKE DAYS BIKE DAYS BIKE DAYS

BIKE DAYS BIKE DAYS BIKE DAYS

Kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć

MAPA: TRZEBNICA - MILICZ - ŻMIGRÓD

Trasa jest bardzo przyjemna i spokojna – charakteryzuje ją małe natężnie ruchu. Zaczynamy w Trzebnicy. Wysiadamy na dworcu przy ulicy Kolejowej 4, dalej jedziemy ul. Księdza Bochenka, później skręcamy w prawo w ul. Milicką. Jedziemy jakiś czas prosto, następnie skręcamy w lewo w ul. Sułowską. Jadąc dalej mijami Szczytkowice, Komorowo, Ujeździec Wielki i Ujeździec Mały i przed Gruszeczką wjeżdżamy już do lasu, przez który jedziemy aż do Milicza. Między Sułowem a Miliczem wjeżdżamy na ścieżkę krajoznawczą dla rowerzystów. Dalej jedziemy szlakiem kolejki wąskotorowej. Za Miliczem możemy odpocząć nad pięknymi stawami. Następnie wracamy tą samą trasą do Gruszeczki, a stamtąd szutrową drogą jedziemy przez Osiek do Żmigrodu. Tam wsiadamy w pociąg i wracamy do Wrocławia. (koleje dolnośląskie i przewozy regionalne). Koleją dolnośląską w weekend 1zł za rower

Wracaj do góry

ROWEREM NA MAJÓWKĘ DO MUZEUM POWOZÓW W GALOWICACH

Majówka to doskonała okazja do odkrywania nowych miejsc. Na rowerową wyprawę i majówkową zabawę zaprasza Muzeum w Galowicach

Wrocław - Galowice - Wrocław
Trasa liczy około 30 km
W jedną ze stron można podjechać pociągiem - SPRAWDŹ POŁĄCZENIA

 Muzeum w Galowicach Muzeum w Galowicach Muzeum w Galowicach

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

MAPA: WROCŁAW - GALOWICE - WROCŁAW | GALOWICE - ŻÓRAWINA

Wyprawę rozpoczynamy z ulicy Świeradowskiej we Wrocławiu. Trasa prowadzi przez małe miejscowości - Biestrzyków , Rzeplin, Szukalice, aż do Galowic, gdzie usytuowane jest Muzeum Powozów. Piękny ogrodzony teren z placem zabaw, możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem, czynna w weekendy kawiarnia, gdzie poza kawą i domowym ciastem serwują także pyszne pierogi oraz żurek. Osoby, które rowerową wyprawę zaplanują na 2 maja mogą liczyć na dodatkowe atrakcje na miejscu. Tego dnia bowiem zainaugurowany zostanie cykl imprez pod hasłem "900 lat Gminy Żurawina". Zaplanowano koncerty, wystawę produktu regionalnego i prezentację działalności gospodarczej, spektakl teatralny i wiele innych atrakcji. Droga powrotna przez miłe, mało uczęszczane drogi wiodące przez Komorowice, Karwiany, aż do ulicy Grota-Roweckiego we Wrocławiu. Można również wrócić pociągiem. Ze stacji w Żórawinie (ok. 4 km od Galowic) pociągi do Wrocławia odjeżdżają średnio co kilkanaście minut. W tym miejscu warto wspomnieć, że od maja do października tego roku w gminie Żórawina odbywać się będzie masa imprez i wydarzeń pod hasłem "900 lat Gminy Żórawina", dlatego też w te strony warto wybrać się nie tylko na majówkę.

Wracaj do góryZgłoś uwagę