Rosanna Arquette – spotkanie z gwiazdą American Film Festival

Amerykańska aktorka ze znanego hollywoodzkiego klanu (jej siostra, Patricia jest laureatką Oscara, brata Davida znamy z serii filmów „Krzyk”, kolejny brat Richmond także grywa, zaś zmarłą w ubiegłym roku transpłciową aktorkę Alexis także kojarzymy z dużego ekranu) przyleciała do Wrocławia, aby odebrać Indie Star Award, ale też spotkać się z publicznością. Posłuchać, o czym opowiada Rosanna Arquette będzie można 25 października po seansie filmu „Rozpaczliwie poszukując Susan”.

  • rosanna arquette american film festival 2017

    Rosanna Arquette i Madonna w filmie „Rozpaczliwie poszukując Susan”


Aktywistka Rosanna Arquette

Wiadomo, że przed spotkaniem Rosannie Arquette zależało na tym, by poruszanymi w rozmowie tematami była m.in. jej działalność na rzecz osób transpłciowych oraz jej aktywność w sprawie zaniechania budowy rurociągu, który przechodzi przez tereny Indian.

Polskie korzenie Amerykanki

Ale będą, z pewnością, pytania o polskie korzenie ze strony matki Żydówki, której rodzina przybyła do Ameryki z Polski oraz z Rosji. To właśnie matka, zaangażowana aktywistka, zaraziła dzieci potrzebą brania czynnego udziału w życiu społecznym. Ojciec, aktor, scenarzysta i producent żył filmem i przemysłem filmowym, w którym wkrótce zaczęły pracować wszystkie jego dzieci. Rosanna zaczynała od programów telewizyjnych, a błysnęła po raz pierwszy z telewizyjnym filmie „Pieśń kata” u boku Tommy'ego Lee Jonesa. I dla niej i i dla niego film stał się ważnym etapem w karierze.

Gwiazda kina

Wprawdzie na kolejną zauważalną rolę w „Desperacko poszukując Susan” Arquette czekała aż do 1985 roku, ale film (także z udziałem Madonny) stał się przebojem, a Arquette otrzymała za niego brytyjską nagrodę BAFTA. Fani Luca Bessona pamiętają jej rolę w „Wielkim błękicie” z 1988 roku, ale to Martin Scorsese dał jej większą szansę. Szkoda, że w mniej udanym filmie „Po godzinach”, o którym wielu kinomanów dziś już nie pamięta. Arquette spodobała się jednak jako żona dilera w „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, czy uzależniona od ryzykownej jazdy samochodem kobieta w „Crash” Davida Cronenberga.

Walka o prawa kobiet

Dziś, oprócz grania w filmach (na festiwalu pokazany zostanie obraz „Maya Dardel” współreżyserowany przez Polkę Magdę Zyzak), jest także obrończynią praw Indian i osób transpłciowych (jej brat zmienił płeć). Obecnie działa także na rzecz równości kobiet, otwarcie opowiedziała o tym, jak była napastowana przez producenta Harvey'a Weinsteina i odpowiedziała „nie” na jego nieobyczajne propozycje, co miało potem wpływ na jej karierę (dziennikarze dowodzili, że przestała dostawać ciekawe propozycje).

Warsztaty we Wrocławiu

We Wrocławiu spotka się z widzami w środę 25 października po seansie filmu „Rozpaczliwie poszukując Susan”. Aby wziąć udział w spotkaniu trzeba kupić bilet na film.

Desperacko poszukuję Susan

Desperacko poszukuję Susan

Romans / Inne
Termin 25 października 2017 15:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz
Zgłoś uwagę