Roaming w UE będzie zniesiony

Europosłowie przyjęli projekt zmian

moneyParlament Europejski za całkowitym zniesieniem opłat roamingowych. Europosłowie zagłosowali za zrównywaniem cen połączeń komórkowych krajowych i zagranicznych w całej Unii od grudnia 2015 roku. Nie kończy to jednak prac nad przepisami, bo teraz zajmą się nimi kraje członkowskie. Włochy, które od lipca będą kierować pracami Unii, traktują sprawę priorytetowo i zamierzają do jesieni zakończyć negocjacje.

Dodatkowe opłaty za połączenia z telefonów komórkowych za granicą, wysyłane SMS-y, czy przesył danych to tylko część dużego pakietu, przewidującego reformę rynku telekomunikacyjnego. Ale dla konsumentów część bardzo istotna.

Opłaty roamingowe od lat sukcesywnie spadają, ale teraz europosłowie uznali, że powinny być całkowicie zlikwidowane, a ceny za połączenia z zagranicy powinny być takie same, co w kraju. Deputowani zmienili tym samym propozycję Komisji Europejskiej, która początkowo chciała zlikwidowania opłat tylko za połączenia przychodzące.

Kwestia roamingu to nie wszystko, pakiet telekomunikacyjny ma też uregulować równość w sieci i zagwarantować usługi dostępne w takim samym stopniu dla każdego. Chodzi o to, by operatorzy nie traktowali lepiej tych, którzy im zapłacą więcej i nie zwiększali na przykład przepustowości Internetu obniżając jednocześnie ofertę innym albo nawet blokując niektóre usługi.

Czytaj więcej...Zgłoś uwagę