„Rewolucja w sypialni” – wystawa w Muzeum Narodowym

Jeszcze w XVIII wieku zasypialiśmy w pozycji półsiedzącej, pary nie mogły liczyć na osobne pomieszczenie z łóżkiem, a za dnia w sypialni podejmowano gości. Wszystko zmieniła Rewolucja Francuska. W Muzeum Narodowym do 16 września można oglądać łóżka (w rozmaitych stylach), z których korzystali nasi przodkowie.


Siedzieć czy leżeć w pościeli

Leżenie płasko, na plecach pod kołdrą, kocem, bądź prześcieradłem (w lecie) wydaje nam się czynnością najbardziej naturalną na świecie. Jednak śpimy z wyprostowanym kręgosłupem dopiero od XIX wieku, bo tak wówczas zaordynowali lekarze. Wcześniej, ze względu na niewielkie rozmiary łóżek trzeba było albo mocno podkurczać nogi albo po prostu w nich siedzieć.

Łóżko po rewolucji

Wszystko zmieniła Rewolucja Francuska, bogacenie się i zmiany społeczne. – W żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym nie nastąpiły wówczas tak radykalne zmiany jak w sypialni – podkreśla Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. – Przestała ona pełnić rolę reprezentacyjną i stała się miejscem prywatnym, dostępnym tylko dla domowników. Nie urządzano już jej z myślą o podejmowaniu gości i dlatego na przykład przestano budować okazałe baldachimy nad łożem. – dodaje kuratorka.

„Rewolucja w sypialni” – wystawa w Muzeum Narodowym

„Rewolucja w sypialni” – wystawa w Muzeum Narodowym

Wystawa
Termin od 26 czerwca 2018 do 16 września 2018

Miejsce Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zobacz

Łazienka cudów

Zmieniała się też toaleta. Od krzesła z podnoszoną klapą (pod nią znajdował się nocnik), jakiego używano w łazience po water klozety (już od 1870 roku!). Od pełnej obsługi z pomocą służących po samodzielne korzystanie z ręczników i innych łazienkowych akcesoriów.

Łódź do spania

Hitem wystawy są model łóżka z okresu empire (1800-1815), czyli lit en bateau ewentualnie lit en gondole, które swoją nazwę zawdzięczaly kształtowi łodzi. Będą też łóżka z okresu biedermeier (1815-1848), łóżka neorokokowe (od 1840 r.), neobarokowe, neorenesansowe, a także łoże małżeńskie (neoklasycystyczne). Są też dwa łóżka metalowe (dla dzieci i dorosłych) warszawskiej firmy Konrad i Jarnuszkiewicz.Zgłoś uwagę