Remontu Auli Leopoldyńskiej ciąg dalszy. Pora na audytorium

Prace w audytorium, czyli środkowej części Auli Leopoldyńskiej, oraz pod emporą zaplanowano do końca roku. Do tej pory zdemontowano loże profesorskie oraz olejne obrazy na południowej i północnej ścianie.

  • Aula Leopoldyńska. Zdemontowano loże profesorskie i obrazy, fot. Magdalena Marcula/UWr

  • Remont w Auli Leopoldyńskiej, fot. UWr/fb

  • Remont w Auli Leopoldyńskiej, fot. UWr/fb


Rozpoczęcie prac było możliwe dzięki dotacji w wysokości 800 tys. zł przyznanej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków za pośrednictwem Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego.

Plan działań ekip remontowych i konserwatorskich ma wiele punktów.

Po pierwsze, odnowione zostaną loże profesorskie wraz z podestami.

Zobacz serwis dotyczący remontu Auli Leopoldyńskiej

Gruntowną renowację przejdą olejne obrazy przedstawiające  władców i dostojników związanych z dziejami zakonu jezuitów, ich przybyciem do Wrocławia oraz założeniem i budową uniwersytetu. Tylko dwa z ośmiu malowideł to oryginały, sześć kopii wykonano po kradzieży, do której doszło w czerwcu 1997 r. - To zadanie obejmuje także konserwację bogato zdobionych lipowych ram, polichromowanych i złoconych oraz polichromii ścian za obrazami i w przestrzeni między konsolami – informuje Kamilla Jasińska z Biura Promocji UWr.

W planach jest także renowacja części ławek (około 25 procent) z centralnej części Auli.

Anielska orkiestra pod emporą

Kontynuowane będą prace konserwatorskie przy emporze, przede wszystkim pod balkonem. Odnowiona zostanie polichromia złożona z pięciu malowideł przedstawiających orkiestrę anielską.

Kamilla Jasińska: - Konserwatorzy zajmą się także m.in. stiukowanym, złoconym, dużym kartuszem oraz dwoma mniejszymi, sztukateriami na suficie oraz złoceniami na gzymsach.

Równolegle wymieniana będzie stolarka okienna w całej Auli.

Duża część robót zostanie sfinalizowana jesienią, w październiku i w listopadzie. Jednak pełny efekt prac zaplanowanych na najbliższe miesiące będzie widoczny dopiero pod koniec roku.

Fot. Magdalena Marcula/UWr

UWr/wZgłoś uwagę