Od 19 czerwca kładka Zwierzyniecka w remoncie

19 czerwca zaplanowano zamknięcie kładki Zwierzynieckiej. Najpierw wykonawca wybuduje zjazdy z kładki, a później zajmie się remontem samej przeprawy.  Utrudnienia mają potrwać do 31 października. 

  • Podczas remontu zostanie wymieniony cały pomost kładki (fot. ZDIUM)

  • Strome najazdy zostaną przebudowane (fot. ZDiUM)


Przeprawa przez Odrę z ul. Na Grobli na Wielką Wyspę powstała w 1976 roku. Od tamtej pory nie przeszła kapitalnego remontu, a jedynie kosmetyczne odświeżanie. Most to wisząco-linowa konstrukcja rozwieszona między dwoma przyczółkami na czterech filarach. Długość przeprawy to ponad 230 metrów.

Będzie wygodniej

Remont kładki Zwierzynieckiej został podzielony na dwa zadania. Pierwszym z nich jest przebudowa schodów istniejących po stronie północnej i ich zamiana w wygodne podjazdy. To poprawi dostępność kładki osób niepełnosprawnych. Od początku czerwca trwa rozbiórka prawych schodów, obecnie wejście na kładkę możliwe jest wyłącznie schodami po stronie lewej – od strony mostu Zwierzynieckiego. 

Drugim etapem prac jest remont samej przeprawy. Zamknięcie kładki zaplanowano na 19 czerwca
 - Jest to konieczne jeszcze w czerwcu z uwagi na duży zakres robót, parametry techniczne kładki (240 m długości) oraz krótki termin jaki pozostał do ukończenia prac – 31 października - mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowa Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. 
Remontu wymaga cały ustrój nośny kładki wraz z przyczółkami. Zarówno pomost jak i balustrady zostaną zdemontowane dlatego technicznie nie ma możliwości utrzymywania ruchu pieszego i rowerowego w trakcie remontu.

Wszystkie sieci podwieszone pod kładką muszą zostać zabezpieczone, a sieć energetyczna stanowiąca własność Tauron SA oraz MPWiK zostanie przebudowana.
Inwestycja ma poprawić stan techniczny kładki oraz poprawę dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych, co zostanie osiągnięte poprzez budowę podjazdów w miejscu istniejących schodów.

Wjazd na kładkę od strony południowej (ulica Na Grobli) również zostanie poddany pracom remontowym aby zwiększyć standard istniejącej nawierzchni na podjeździe. ZDiUM szacuje, że prace na tym odcinku będą prowadzone we wrześniu/październiku. Generalnym wykonawcą prac jest Intop Warszawa, koszt realizacji zadania wyniesie ok 3,5 mln. zł.

Oprócz kładki Zwierzynieckiej ZDiUM w najbliższych planach ma remont kładki nad ul. Jana III Sobieskiego. W związku z tym, że kładka przebiega nad linią kolejową, wszystkie prace muszą być uzgodnione z PKP.Zgłoś uwagę