Gwiazdy kina w Centrum Technologii Audiowizualnych

Niedawno gośćmi byli reżyser Kazimierz Kutz i aktorka Barbara Krafftówna, a teraz do dawnej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych przyjadą kolejni goście. W środę 4 listopada koncert z okazji 50-lecia premiery „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Hasa, a od 24 listopada warsztaty z Allanem Starskim, laureatem Oscara. Wydarzenia są bezpłatne, ale trzeba się zapisać mailowo.


Scorsese kocha „Rękopis”

W tym roku mija dokładnie 50 lat od momentu premiery „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa (9 lutego 1965 roku). Film, będący adaptacją słynnej powieści szkatułkowej Jana Potockiego, stał się jednym z najwybitniejszych dzieł w historii polskiej kinematografii. Doceniono go na zagranicznych festiwalach (Edynburg, San Sebastian, Stiges), zaś słynny amerykański reżyser Martin Scorsese przyznaje się do wielkiej fascynacji obrazem Hasa. Twórca „Taksówkarza” sfinansował zresztą rekonstrukcję cyfrową „Rękopisu” i promował film podczas  specjalnych prezentacji w amerykańskich kinach zimą ubiegłego roku. Tymczasem w Centrum Technologii Audiowizualnych jubileusz filmu Wojciecha Jerzego Hasa będzie świętowany mniej tradycyjnie (bo nie będzie seansu filmowego), ale bardziej oryginalnie.

Posłuchajcie muzyki (kolor to sugestia autora filmiku)

Penderecki filmowy poszukiwany

Dla koneserów kina muzyka do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” autorstwa Krzysztofa Pendereckiego (przez lata blisko zaprzyjaźnionego z Hasem) jest prawdziwym rarytasem (w uwerturze słychać piękną stylizację na Mozarta i Beethovena). Nagrana w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia przez lata była niedostępna, a kiedy wreszcie wydano ją na kolekcjonerskim longplay’u egzemplarz kosztował na internetowej aukcji ok. 800 zł. Tym razem szczególnej ścieżki dźwiękowej posłuchać będzie można całkowicie za darmo w Studiu im. Zbyszka Cybulskiego Centrum Technologii Audiowizualnych (ul. Wystawowa 1) w środę 4 listopada o 19.00. Zapisy darmowe, rejestracja na maila pr@filmstudioceta.pl. Zagra wrocławska formacja Sound Factory Orchestra pod batutą jej twórcy Roberta Kurdybachy. W programie także fragmenty akcji choreograficznej Rafała Augustyna inspirowanej „Rękopisem znalezionym w Saragossie”. Specjalnie na tę okazję utwór przygotował także młody wrocławski kompozytor Adam Porębski. Przed koncertem o 18.30 pokazany zostanie też specjalny mural wybrany w internetowym głosowaniu, a będący wariacją na temat filmu Hasa.

Warsztaty oscarowe

Od września w CeTA trwa projekt „Mistrzowskie warsztaty zawodów filmowych”, realizowany z udziałem znakomitych specjalistów. Gościem był już m.in. operator Arkadiusz Tomiak, a pod koniec listopada (24-25.11) uczniowie, studenci i początkujący scenografowie będą mogli przez dwa dni podszkolić się pod okiem Allana Starskiego, znakomitego polskiego scenografa, laureata Oscara za film „Lista Schindlera” Stevena Spielberga oraz Cezara za „Pianistę” Romana Polańskiego. Starski opowie, jak rozpoczyna się pracę projektową przy filmie, na podstawie zdjęć z planu przybliży wszystkie szczegóły realizacyjne, podyskutuje o najnowszych technologiach (m.in. dorysówkach komputerowych) i zdradzi, jak pracuje się z największymi reżyserami.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale trzeba się mailowo zapisać na http://filmstudioceta.pl/pl/warsztaty-2/. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.  

Zgłoś uwagę