Strona archiwalna

Treści nieaktualizowane od 23 września 2018r.

Referendum we Wrocławiu - konferencja dla mieszkańców [RELACJA Z DEBATY]

W środę 2 września 2015r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr spotkali się przedstawiciele miasta, ruchów społecznych, mieszkańcy, przedstawiciele mediów aby dyskutować o pytaniach, które padną w referendum lokalnym w najbliższą niedzielę 6 września.

O spotkaniu

Spotkanie w ramach Wrocław referendum ma charakter otwarty. Wystarczy się wcześniej zapisać. Liczymy na kulturalną i merytoryczną dyskusję.

Spotkanie odbędzie się w środę, 2 września o godz. 16.30 w sali 2D na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr.

Spotkanie podzielone zostanie na dwa bloki. W pierwszej części, przedstawione zostaną argumenty „za” i „przeciw” w odniesieniu do każdego z referendalnych pytań. W drugiej części zaproszeni eksperci oraz publiczność zgromadzona na sali będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym.

O referendum

6 września, wrocławianie będą mogli współdecydować w najważniejszych dla miasta kwestiach. W referendum, zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, poruszone zostaną 4 zagadnienia:

  • Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze Parku Kulturowego „Stare Miasto”.Czytaj więcej…
  • Czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro? Czytaj więcej…
  • Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017? Czytaj więcej...
  • Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek? Czytaj więcej…

REGULAMIN SPOTKANIA (doc.)

Przebieg debaty

zobacz relację

Miejsce i program

Miejsce
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr
ul. Uniwersytecka 7-10
Data
2 września 2015 r.
start: godz. 16.30

16.30
POWITANIE GOŚCI.
16.40
PANEL DYSKUSYJNY (czas 90 minut) dotyczący pytań referendalnych, w tym:
- 30 minut opinie zaproszonych ekspertów,
- 60 minut dyskusja z udziałem publiczności.
17.40
ZAKOŃCZENIE SPOTKANIA
 

Relacja z konferencji na żywo strona aktualizowana automatycznie

02.09.2015, 18:22
Referendum już 6 września, w niedzielę. Wszystkich zapraszamy i namawiamy do wzięcia w nim udziału i oddawania swoich głosów, a tym samym współdecydowania o tym, co dzieje się w naszym mieście.
02.09.2015, 18:20
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mogli pobrać specjalne kwestionariusze, na których można zgłaszać pomysły, jak zmienić Wrocław.
02.09.2015, 18:08
I wracamy do sprawy kolejki podziemnej. Dlaczego pytamy o metro bez sprawdzenia, czy jest w ogóle możliwa budowa metra? Prezydent Rafał Dutkiewicz odpowiedział, że rozpoczęciu rozmowy na temat metra towarzyszyły dwie reakcje. Na początek był spory aplauz dla tego pomysłu, a następnie spotkał się on z równie mocną krytyką. Wypadkowa tych dwóch zjawisk spowodowała, że takie pytanie pada właśnie dzisiaj w referendum. - Proszę mnie dobrze zrozumieć. Nie lekceważę kosztów budowy metra - dodał prezydent.
02.09.2015, 18:06
I kolejne pytanie. Czemu ma służyć rewitalizacja kamienic w odniesieniu do mieszkańców? Czy ma ona także przenosić się na aktywizowanie społeczności? I jakie działania mają służyć tej aktywizacji. Odpowiadając, Jacek Sutryk, przytoczył przykład Nadodrza, gdzie - oprócz rewitalizacji budynków i przestrzeni wokół - nastąpił rozkwit działalności społecznej i kulturalnej.
02.09.2015, 17:56
Kolejny głos dotyczył budowy metra. Uczestnicy debaty chcieli usłyszeć, jakie naukowcy mają argumenty przeciw jego budowie. Zdaniem przeciwników budowy kolei podziemnej we Wrocławiu ta inwestycja jest planowana na wyrost. Wrocław nie jest też tak licznie zasiedlony, żeby potrzebny był mu środek transportu o tak wielkiej przepustowości.
02.09.2015, 17:52
Pora na pytania z sali. Na początek padły pytania niedotyczące żadnego z referendalnych zagadnień. Co mieszkańcy będą mieli z organizacji Europejskiej Stolicy Kultury? Dlaczego we Wrocławiu nie ma targów? I jednocześnie pytanie o problem zazielenienia Wrocławia. Odpowiedzi udzielił prezydent Rafał Dutkiewicz, jednocześnie podkreślając, że dzisiejsze spotkanie dotyczy pytań referendalnych.
02.09.2015, 17:44
Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, podkreślił, że samo pytanie jest kontrowersyjne i odpowiedź na nie jest jasna. Kamienice i podwórka trzeba remontować. Jednak zrewitalizowanie całego zasobu potrwa zbyt długo. Naszym celem powinno być remontowanie 100 kamienic rocznie. Wtedy będzie szansa, że więcej mieszkańców doczeka remontu.
02.09.2015, 17:40
Czwarty panel dotyczy pytania, które postawili sami mieszkańcy: czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek. Głos zabrał Lech Filipak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji. Podkreślił, że wkład gminy Wrocław w remont jest znaczny i nasze miasto dużo lepiej wypada na tle innych wielkich miast.
02.09.2015, 17:36
Paweł Rańda, polski wioślarz, wicemistrz olimpijski, podkreślał, jak bardzo na korzyść zmienia się oblicze miast, które organizowały wielkie imprezy sportowe. Wzrasta liczba turystów, wzrasta zainteresowanie mieszkańców sportem, także wśród osób starszych.
02.09.2015, 17:23
Pora na trzeci panel dotyczący organizacji wielkich imprez kulturalnych i sportowych. Głos zabrał Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. Opowiedział o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą organizacja wielkich imprez, jak i brak takich wydarzeń. Powinniśmy odpowiedzialnie zadać sobie pytanie, jakich innych instrumentów użyć, aby podnosić atrakcyjność miasta i przyciągnąć kolejnych inwestorów. Euro 2012 przyniosło nam nową jakość miasta, nowe lotnisko, nowy stadion. Podobne korzyści przyniesie nam organizacja w 2017 roku igrzysk The World Games. Wszystkie obiekty, które powstaną w związku z tym wydarzeniem, będą potem służyć mieszkańcom.
02.09.2015, 17:17
Maciej Kruszyna, wrocławski naukowiec zajmujący się zagadnieniami transportu oraz infrastruktury transportowej, przedstawił alternatywę metra. Na początek podkreślił, że nie do końca jest jasne, na czym ma polegać budowa metra we Wrocławiu. Plany nie są konkretne. - Kolej podziemna bynajmniej nie jest pomysłem przyszłościowym. Jaka jest alternatywa dla metra? Priorytetem powinno być wykorzystanie istniejącej infrastruktury transportowej we Wrocławiu, czy też włączenie w sieć miejskiej komunikacji infrastruktury kolejowej.
02.09.2015, 17:15
Andrzej Żelaźniewicz, prezes Wrocławskiego Oddziału PAN, podkreślał, że abstrahując od tego, że budowa metra to inwestycja, która będzie realizowana w przyszłości, to trzeba myśleć o niej już teraz. Trzeba zastanawiać się nad wytyczeniem trasy i myśleć o kosztach, jakie budowa może za sobą pociągnąć.
02.09.2015, 17:03
Zaczynamy drugi panel - dotyczy budowy metra. Jako pierwszy głos zabrał prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas. Podkreślił, że trzeba dokładnie przemyśleć układ komunikacyjny miasta pod kątem budowy metra. Metro przynosi duży wpływ na rozwój miasta. Nie można mówić o zastąpieniu metra przez kolej, bo układ nici kolejowej we Wrocławiu powstawał w XIX w. Nie jest bezkolizyjny. Metro przyda się przyszłym pokoleniom. I o tym musimy myśleć.
02.09.2015, 16:58
Kontrodpowiedzi udzielił Andrzej Dobek, szef stowarzyszenia Nasz Rynek. Podkreślał, że ograniczanie ruchu powoduje zanikanie biznesu w centrum. Dobek podał przykład ul. Szewskiej. Miejsce, które było siedliskiem dobrych marek i sklepów, teraz jest gospodarczą pustynią.
02.09.2015, 16:56
Czas na pytania. Jak ten problem jest przeprowadzany w innych miastach? Na to pytanie odpowiadał Zbigniew Maćków, przewodniczący Rady Okręgowej Izby Architektów. Nie ma czarno-białych sytuacji w organizacji przestrzeni wielkich miast. Alternatywą jest budowanie parkingów strategicznych, które już we Wrocławiu powstają. Niebagatelną rolę odgrywa również komunikacja publiczna. Im lepiej będzie działać, tym więcej osób zechce z niej korzystać.
02.09.2015, 16:54
Żabiński przedstawił, jak do tej pory przebiegał proces ograniczania ruchu w centrum Wrocławia. W całym procesie chodzi o to, aby ścisłe centrum zamienić z miejsca do parkowania samochodów na miejsce spotkań mieszkańców i turystów.
02.09.2015, 16:52
Pierwsza część spotkania poświęcona została referendalnemu pytaniu: Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto. Temat ten przybliżył Marek Żabiński z Biura Rozwoju Wrocławia, który w specjalnie przygotowanej prezentacji pokazał, jak mogłoby wyglądać centrum Wrocławia bez samochodów.
02.09.2015, 16:45
Na początek głos zabrał gospodarz naszego miasta. Rafał Dutkiewicz podkreślił, że referendum wrocławskie jest sprawą niezwykle poważną, ale jest też eksperymentem. Dotyczy różnych sfer. ­- Składam deklarację, że wolę wrocławian uszanujemy w każdym z zadanych pytań. Odnosimy się w referendum zarówno do kwestii bieżących, jak choćby ograniczenie ruchu w centrum miasta, jak i kwestii wizyjnych, jak sprawa budowy metra - powiedział prezydent Wrocławia.
02.09.2015, 16:40
Zaczynamy nasze spotkanie. W auli im. Witolda Świdy na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr zgromadziło się już kilkadziesiąt osób. Obecny jest także prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Po przywitaniu zgromadzonych oraz tych, którzy oglądają relację na żywo przez internet, przechodzimy do najważniejszych zagadnień środowej konferencji.