Recykling Rejs popłynął po raz szósty

Zakończyła się tegoroczna akcja „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, którą Fundacja PlasticsEurope Polska już po raz szósty zorganizowała wspólnie z wrocławskim ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Wrocławski podróżnik-ekolog pokonał ponad 500 km.

  • fot. Recykling Rejs

    fot. Recykling Rejs


Po dwóch tygodniach od startu Dominik ponownie zawitał do Gdańska, pokonując w tym czasie ponad 500 km spływu połączonymi pętlami Żuławską i Toruńską. Akcje „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” to jeden ze 260 projektów prowadzonych aktualnie na całym świecie w ramach inicjatywy światowego przemysłu tworzyw sztucznych „Marine Litter Solutions” zainicjowanej w 2011 roku.

– Cieszę się, że trudne warunki pogodowe ostatnich etapów rejsu nie przeszkodziły mi dotrzeć do Gdańska na czas, czyli zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. Jednocześnie na własne oczy zobaczyłem, jak duże ilości odpadów spływają z lądu do wody podczas intensywnych opadów połączonych z wichurami i burzami. W niektórych miejscach brakowało nawet najprostszych rozwiązań, takich jak kratki na odpływach kanałów burzowych. Dowodzi to, że rozwiązania związane z zagospodarowaniem odpadów na lądzie muszą być również przygotowane na zdarzenia niecodzienne, takie jak burze i nawałnice – mówił po zakończonym rejsie Dominik Dobrowolski.

Raport podsumowujący 5 lat inicjatywy, wskazuje że obecnie jest w nią zaangażowanych aż 65 organizacji z 34 krajów. Idea Recykling Rejsów narodziła się we Wrocławiu, a pierwsza wyprawa została zorganizowana w roku 2011 na Odrze. Do tej pory wrocławski kajakarz przepłynął w swoim ekokajaku blisko 6 tys. km polskimi szlakami wodnymi. Partnerem wyprawy był REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań.

Zgłoś uwagę