Ranking lokat październik 2013

Zobacz, które banki oferują najlepiej oprocentowane lokaty

Oprocentowanie lokat dalej spada, pomimo że ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w lipcu. W porównaniu do poprzedniego badania - z sierpnia bieżącego roku - różnice nie są jednak duże. Zobacz, które banki oferują najlepiej oprocentowane lokaty na kwotę 5 tysięcy złotych.

Żaden bank nie oferuje już tradycyjnej lokaty z oprocentowaniem wyższym niż 4,75% (w przypadku lokat na 1, 3, 6 i 12 miesięcy). W ciągu ostatnich dwóch miesięcy najbardziej spadło oprocentowanie depozytów zajmujących wysokie pozycje w rankingu. W ich przypadku banki po prostu mają jeszcze o co obniżać. Średnie oprocentowanie najlepszych lokat na 1, 3, 6 i 12 miesięcy spadło dość znacznie - o ponad 9%. Obecnie wynosi 4,44%, w sierpniu było to 4,88%. Średnia dla dziesięciu najlepszych lokat w każdej kategorii również spadała - od 1,39% w przypadku lokat na 3 miesiące, do 5,38% jeśli chodzi o lokaty na miesiąc czasu.

Co ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie badane lokaty w danej kategorii, to notujemy bardzo niewielkie wzrosty (od 0,01 do 0,04 p.p.), a średnie oprocentowanie wszystkich 127 lokat uwzględnionych w zestawieniu wynosi 2,51% (+1,01% w relacji do sierpnia).

Najwięcej nadal dają zarobić lokaty promocyjne (z których można skorzystać tylko raz) i lokaty o zmiennym oprocentowaniu. W przypadku tych drugich niestety nie mamy pewności, że oprocentowanie nie ulegnie zmianie - nie zmniejszy się już po zdeponowaniu środków. Osoby, które nie skorzystały wcześniej z dłuższego depozytu, gwarantującego oprocentowanie przez okres przynajmniej roku, mają teraz problemy ze znalezieniem lokaty, która pozwoli zarobić.

Najlepsze lokaty na 1 miesiąc

Podobnie, jak w poprzednim rankingu pierwsze miejsce zajmuje ex auquo - Lokata na Start w Getin On Line i Lokata Na Dobry Początek w Idea Banku. Oba depozyty oprocentowane 4,75% w skali roku, czyli o 0,5 punktu procentowego mniej niż dwa miesiące temu. Niestety obie lokaty, to propozycje dla nowych klientów i ci, którzy już raz je założyli nie mają możliwości ponownie skorzystać z podwyższonego oprocentowania. Rozwiązaniem dla nich może być oferta BNP Paribas, który zajmuje trzecią pozycję. Jednak lokata daje jedynie 3,25% odsetek w skali roku.

Poza lokatami z oferty BGŻ Optima i BOŚ Banku, które pierwszy raz pojawiają się w najlepszej dziesiątce lokat, czołówka pozostaje bez zmian. Zmienia się jednak średnie oprocentowanie. We wrześniu dziesięć najlepszych lokat oferowało średnio 2,99% w skali roku. Dwa miesiące wcześniej było to 3,16%. Obecnie średnie oprocentowanie wszystkich lokat, to 2,1%, czyli o 0,01 punkt procentowy więcej niż w poprzednim rankingu. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę