Ranking kredytów samochodowych 2013

Planujesz zakup auta, ale brakuje ci gotówki?

Money.pl i MarketMoney.pl przeanalizowały ofertę kredytów samochodowych. Zobacz, która propozycja jest najbardziej atrakcyjna.

W naszym rankingu przyjęliśmy dwie sytuacje - zakup auta nowego i używanego. Szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla dwóch modelowych klientów. Pod uwagę wzięliśmy kilka czynników: oprocentowanie, prowizję oraz koszty całkowite, a także to czy bank wymaga od klienta wykupu ubezpieczenia innego niż AC, udziału środków własnych oraz jaki jest maksymalny czas kredytowania.

Kredyt na auto nowe

W pierwszym przypadku auto nowe zamierza kupić małżeństwo w wieku 40 lat, mające na utrzymaniu jedno dziecko. Kredytobiorcy zarabiają 5,5 tysiąca złotych netto miesięcznie i spłacają ratę w wysokości 600 zł. Samochód kosztuje w salonie 70 tysięcy złotych, jednak potrzebują oni tylko 50 tysięcy złotych kredytu, który chcą zaciągnąć na okres 72 miesięcy (sześciu lat).

Ranking kredytów na zakup auta z salonu wygrywa Idea Bank, który proponuje oprocentowanie na poziomie 7,01 procent i jako jedyny nie pobiera żadnej prowizji. Bank może też wydłużyć okres spłaty kredytu aż do 10 lat. Na drugim miejscu uplasował się BNP Paribas, z niską 1-procentową prowizją i oprocentowaniem 7,89 procent. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęły identyczne oferty mBanku i Multibanku, z 3-proc. prowizją i oprocentowaniem 7,49. Tutaj także okres spłaty może zostać wydłużony aż do 10 lat. Przy zakupie auta nowego, większość banków nie wymaga wykupu innych ubezpieczeń niż AC (poza Santanderem, który wymaga ubezpieczenia na życie).

Kredyt na auto używane

Auto używane kupuje 28-latek bez zobowiązań i z dochodem na poziomie 2 600 złotych netto miesięcznie. Kosztuje ono 25 tysięcy złotych, ale nabywca dysponuje 5 tys. złotych wkładu własnego. Samochód ma 5 lat, a kredyt zostanie zaciągnięty na 3 lata (36 miesięcy). Czytaj więcej...Zgłoś uwagę