Ranking kredytów gotówkowych 2013

Szukasz pieniędzy na remont lub szkolną wyprawkę?


Money.pl po raz kolejny wziął pod lupę ofertę kredytów gotówkowych udzielanych przez 22 banki. Sprawdziliśmy na jakich warunkach klienci mogą pożyczyć 3 tysiące lub 15 tysięcy złotych. Pod uwagę wzięliśmy siedem czynników, między innymi oprocentowanie, wysokość prowizji, całkowity koszt kredytu. Poza tym ocenialiśmy, czy bank wymaga od klienta założenia konta lub wykupu ubezpieczenia. Zobacz, gdzie najkorzystniej pożyczyć gotówkę.

Pierwsza rodzina, to małżeństwo z jednym dzieckiem, które zarabia na podstawie umowy o pracę 4 tysiące złotych netto. Potrzebuje pożyczki w wysokości 3 tysięcy zł, którą chce spłacić w ciągu 12 miesięcy. Druga rodzina liczy cztery osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Rodzice także są zatrudnieni na stałe, łącznie zarabiają miesięcznie 6 tysięcy złotych netto. Zamierzają zaciągnąć kredyt w wysokości 15 tysięcy zł na czas 36 miesięcy. Obie rodziny posiadają dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej oraz nie mają żadnych innych zobowiązań. Wnioskodawcy nie są klientami banku, ale mogą przenieść rachunek, na który będzie wpływać ich wynagrodzenie.

Dla tych dwóch modelowych rodzin stworzyliśmy ranking kredytów gotówkowych. Pod uwagę wzięliśmy siedem czynników: oprocentowanie, prowizję, RRSO, obowiązkowe ubezpieczenia, dodatkowe koszty zaciągnięcia pożyczki (opłaty), obowiązkowy zakup innych produktów banku oraz łączny koszt kredytu.

Najlepszy kredyt gotówkowy na 3 tysiące złotych

Jeśli nasza modelowa rodzina zamierza pożyczyć 3 tysiące złotych, to najkorzystniejsze warunki proponuje BOŚ Bank, który nie pobierze od nas prowizji, poza tym oferuje też najniższe oprocentowanie. Wymaga jednak wykupienia ubezpieczenia. Na drugim miejscu rankingu znalazł się Getin Bank, który pobiera prowizję, ale ma niezbyt wysokie oprocentowanie kredytu oraz nie wymaga wykupienia ubezpieczenia. Trzecie miejsce zajął Meritum Bank, z zerową prowizją oraz oprocentowaniem w wysokości 9,9 procent, ale wyższym RRSO. Pobiera on też miesięczną opłatę w wysokości 10 złotych, co podnosi koszt kredytu.

Aż pięć banków nie pobierze od nas opłaty za przyznanie kredytu, jednak z reguły rekompensują to sobie koniecznością wykupienia polisy lub założenia konta, na które będzie wpływać nasza wypłata. W większości z nich opłata ta waha się w przedziale od 0 do 5 procent. Wyjątkiem jest 9-procentowa prowizja, którą pobiera Raiffeisen Polbank. Wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia wymagają dwa banki: BOŚ Bank i Bank BGŻ, dodatkowe opłaty za udzielnie kredytu pobierają z kolei: (Meritum Bank i Bank Citi Handlowy.

Banki są w stanie obniżyć nieco oprocentowanie lub nawet zrezygnować z prowizji za cenę złapania klienta na dłużej. Dlatego aż siedem z nich wymaga założenia konta i comiesięcznych przelewów pensji (Pekao S.A., Bank Millennium, BNP Paribas, Eurobank, mBank, Multibank oraz Inteligo).

Czytaj więcej...Zgłoś uwagę