PWr: Wrocławianin dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Prof. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej został w piątek dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To instytucja wspierająca tworzenie nowoczesnych rozwiązań i technologii poprzez finansowanie projektów badawczo-rozwojowych.

  • Politechnika Wrocławska, fot. Tomasz Walków


– To, nad czym NCBR musi obecnie pracować, da się sprowadzić do jednego słowa: komercjalizacja. Z sukcesem będziemy mieli do czynienia nie wtedy, gdy dokładnie rozliczymy projekt, ale gdy uda się skutecznie go skapitalizować – powiedział prof. Chorowski po ogłoszeniu jego nominacji.

Prof. Chorowski jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr. Po ukończeniu studiów kontynuował karierę naukową na naszej uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcję m.in. prodziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej (2002-2005), dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (2005-2012), a od 2014 r. kierownika Katedry Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej.

Od 1998 r. współpracował z CERN, m.in. jako członek kadry (Member of Personnel), a w 2007 r. był pełnomocnikiem MNiSW ds. infrastruktury badawczej w CERN. Był również inicjatorem i jednym z twórców Wrocławskiego Parku Technologicznego, w którym w latach 2002-2011 pełnił funkcję prezesa. W latach 2009-2015 kierował ponad dwudziestoma projektami badawczymi krajowymi i europejskimi. Jest autorem lub współautorem 171 publikacji, 5 patentów oraz 55 prac niepublikowanych.

pwr

Zgłoś uwagę