PWr: Lotnicy z medalem w USA

Studenci Politechniki Wrocławskiej na zawodach konstruktorów lotniczych w Stanach Zjednoczonych zdobyli brązowy medal. To był już siódmy start wrocławian w prestiżowej imprezie.

  • Wrocławianie z JetStream na zawodach w USA, fot. JetStream


Organizatorami SAE Aero Design East w Lakeland na Florydzie są  stowarzyszenie Society of Automotive Engineers i firma Lockheed Martin, potentat w branży lotniczej. Wrocławianie rywalizowali w stawce 75 zespołów młodych konstruktorów z całego świata.

Studenci z ekipy JetStream, oprócz trzeciego miejsca w klasie micro, dobrze wypadli w dwóch innych kategoriach: w klasie regular zajęli 5 miejsce, w klasie advanced byli na 4. miejscu, mimo że wystartowali w niej po raz pierwszy.

Jan Byrtek, lider zespołu JetStream: - Oprócz medalu za trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyliśmy także dwa inne krążki w klasie micro. Srebro w kategorii stosunku masy ładunku do masy samolotu oraz brąz w kategorii najcięższego podniesionego ładunku.

Podczas zawodów oceniane są konstrukcje i ich wydolność. Głównym celem jest zbudowanie takiego samolotu, aby był w stanie jak najwięcej udźwignąć.

Np. w klasie regular suma wszystkich wymiarów nie może przekroczyć 175 cali, natomiast w klasie advanced samolot musi nie tylko udźwignąć jeden ładunek (7,5 kg), ale także zrzucić drugi (1,5 kg) z wysokości 33 m, tak by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu.

Wrocławianie przeżyli kilka emocjonujących momentów. Podczas lotów klasy advanced pilotowi nie udało się wyprowadzić samolotu z korkociągu i uderzył on w jeden z eksponatów muzeum lotnictwa, w pobliżu którego odbywały się zawody.

fot. JetStream

Zgłoś uwagę