wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:49

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Przyszli żeby zobaczyć poetę…”. Druga rocznica śmierci Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz, wybitny poeta i dramaturg związany z Wrocławiem zmarł dwa lata temu. W niedzielę przypada rocznica jego śmierci. Ossolineum zaprasza na wystawę poświęconą pisarzowi do Ogrodu Barokowego przy ul. Szewskiej.

Reklama

Wystawę „Przyszli żeby zobaczyć poetę…” można oglądać od 29 kwietnia do 24 czerwca. Składają się na niż druki ulotne dotyczące przede wszystkim twórczości poety. Są to materiały ze spektakli teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. Najbogatszy zbór stanowią plakaty, afisze, fotografie, zaproszenia, ulotki z przedstawień realizowanych w teatrach wrocławskich i Dolnego Śląska. Niektóre z nich to już unikaty, jak choćby wydany w języku jidysz program „Kartoteki” granej w kwietniu 1965 roku w Jerozolimie w Teatrze Zavit w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Najstarszy afisz w tym zbiorze, jaki będzie można zobaczyć, został zaprojektowany do spektaklu „Grupa Laokoona” i pochodzi z 14 grudnia 1963 roku. Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Polskim we Wrocławiu na Scenie Kameralnej.  Ciekawy graficznie jest plakat z 1973 roku autorstwa Macieja Urbańca stworzony do dramatu „Kartoteka” oraz plakaty Andrzeja Klimowskiego do „Przyrostu naturalnego” z 1980 roku oraz do „Kartoteki” wystawianej na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego w 1984 roku.

Poeta z Wrocławia

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Gdy wybuchła wojna, 18-letni Różewicz wstąpił do Armii Krajowej (miał pseudonim "Satyr"), ponad rok walczył w partyzantce na terenie powiatów radomszczańskiego, opoczyńskiego i częstochowskiego.

Po wojnie zdał maturę i zaczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1947 r. został opublikowany tom "Niepokój", uważany za poetycki debiut Różewicza, a w drugiej połowie lat 70. łączny nakład jego książek wydanych w kraju  przekroczył milion egzemplarzy. Za granicą ukazało się, w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata, około 60 wyborów jego liryki. Tadeusza Różewicza wymieniano jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla.

Zmarł 24 kwietnia 2014. Jest pochowany na Cmentarzu Ewangelickim w Karpaczu przy Świątyni Wang.

Od 1968 roku artysta mieszkał we Wrocławiu, gdzie publikował głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu". W latach 90. ogłosił dramat "Kartoteka rozrzucona", dwa nowe zbiory wierszy "Płaskorzeźba" i "Recycling. zawsze fragment", "Historię pięciu wierszy", "Nożyk profesora", "Matka odchodzi", "szara strefa" i "Wyjście".

W roku 1994 został Honorowym Obywatelem Wrocławia.

W 2008 toku Tadeusz Różewicz został pierwszym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. W roku poprzedzającym nagrodę wydał we wrocławskim Biurze Literackim zbiór wierszy "nauka chodzenia". Dwujęzyczny, polsko-niemiecki tom jest owocem współpracy z grafikiem Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem. To autorski wybór 18 wierszy. Są wśród nich wiersze znane jak "szara strefa", "Tempus fugit (opowiadanie)", "opowieść o starych kobietach" czy tytułowa "nauka chodzenia". Rysunki Geta - geometryczne czarno-białe i popielate bryły - kojarzą się z poezją Różewicza: oszczędną w formie, bogatą w znaczenia.

„Przyszli żeby zobaczyć poetę…” - wystawa w ogrodzie Ossolineum

„Przyszli żeby zobaczyć poetę…” - wystawa w ogrodzie Ossolineum

Dla wszystkich
Termin od 24 kwietnia 2016 do 24 czerwca 2016

Miejsce Ogród Ossolineum

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl