wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przyrodniczy: Konkurs na legowisko dla psa lub kota
Przyrodniczy: Konkurs na legowisko dla psa lub kota

fot. bj

Legowisko ma być nowoczesne, prozdrowotne oraz wspomagające rehabilitację psa lub kota. W konkursie mogą wziąć udział studenci uczelni przyrodniczych z całej Polski.

Reklama

Współorganizatorami konkursu są Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz firma Bartex z Żagania, produkująca m.in.  poduszki, kołdry, bieliznę pościelową oraz legowiska dla zwierząt domowych. W regulaminie podkreślono, że proponowany pomysł na legowisko dla psa lub kota ma być innowacyjny. Miejsce odpoczynku zwierzęcia powinno zapobiegać ryzyku pojawienia się schorzeń stawów i kręgosłupa oraz sprzyjać rehabilitacji.

- Pole do eksperymentów jest bardzo szerokie. Obejmuje zarówno materiały, które wykorzysta się do produkcji legowisk, jak i ich konstrukcję - mówi dr hab. Jakub Nicpoń z Katedry i Kliniki Chirurgii UP, członek jury konkursowego. - Przygotowanie nowego rozwiązania to wyzwanie. Na rynku jest wiele produktów z różnym wypełnieniem, zrobionych na przykład z materiałów przeciwgrzybicznych.

Pomysłowości wymaga nowa konstrukcja legowiska. Psa trudno zmusić, by ułożył się w pozycji optymalnej dla jego zdrowia. Cierpiące zwierzę szuka miejsca i pozycji, która przynosi ulgę. Na przykład, pies ze schorzeniami stawu woli położyć się na zimnych kaflach niż w miejscu, które jest miękkie i wygodne, ale się nagrzewa.

A może wykorzystać instalacje elektryczne do masażu lub ogrzewania, jak w kocach elektrycznych? – Trzeba się zastanowić, czy pies będzie chciał odpoczywać na legowisku, które zaczyna drżeć. Osobiście, wątpię, raczej wycofa się z takiego miejsca, nie będzie czuł się pewnie – mówi dr hab. Jakub Nicpoń.

W konkursie mogą wziąć studenci lub zespoły studentów z uczelni przyrodniczych z całej Polski, bez względu na kierunek i tryb studiów. Przewidziano trzy nagrody: pięć tysięcy złotych za pierwsze miejsce, trzy za drugie i dwa tysiące złotych za zajęcie trzeciego miejsca. Termin nadsyłania prac mija 20 kwietnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl