wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:16

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przenosiny zbiorów do nowej biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej

Trwa wielka przeprowadzka książek do nowej Biblioteki Archidiecezjalnej. Adres zmienia około 450 tysięcy woluminów, wśród nich tysiące starodruków oraz najcenniejsza księga w mieście – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Księga Henrykowska.

Reklama

Po 8 latach od rozpoczęcia budowy, biblioteka na Ostrowie Tumskim zaczyna wypełniać się po brzegi książkami. Migrują do niej archiwa archidiecezjalne oraz zbiory aż 3 bibliotek: biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego, biblioteki Seminarium Duchownego oraz Biblioteki Kapitulnej.

Do zbiorów nowej placówki należą m.in. ilustrowane ręcznie Kroniki Świata, rękopisy z XII wieku, czy największy w Polsce – sięgający XVI wieku - zbiór ksiąg metrykalnych. XIII-wieczna Księga Henrykowska, zawierająca pierwsze zdanie zapisane po polsku, wpisana została w 2015 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Księga Henrykowska uważana jest za unikatowe świadectwo przenikania się kultur na Śląsku. Lapidarnie ujął to kilka lat temu ks. prof. Józef Pater z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu: „Na podkreślenie zasługuje także fakt, że pierwsze zdanie po polsku napisał niemiecki opat, po łacinie, a wypowiedział je Czech do swojej żony Polki”.

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska, fot. Tomasz Walków

Z biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej – prawdopodobnie już od września – będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Z uwagi na wartość zbiorów, zainwestowano jednak w zabezpieczenia: kilkadziesiąt kamer, kody dostępu, zewnętrzną ochronę.

Biały budynek biblioteki powstał w miejscu, gdzie od XVIII wieku stał alumnat, czyli akademik dla kleryków. Odtworzony został na podstawie zdjęć. Jego obecna kolorystyka budziła w ostatnich latach kontrowersje wśród architektów i konserwatorów zabytków. Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzka konserwator zabytków, nazwała go nawet „fatamorganą na tle Ostrowa Tumskiego”. Zgodnie z informacjami płynącymi z Archidiecezji Wrocławskiej - budynek nie będzie jednak malowany, pozostanie w dotychczasowej formie.

Nowa biblioteka ma 6 kondygnacji (licząc z poddaszem i piwnicami) o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m kw. Jej budowa pochłonęła ponad 20 milionów złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl