Przemysław Wojcieszek kręci serial. Premiera pilota w DCF-ie

W niedzielę o 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym premierowy pokaz pierwszego odcinka serialu „Czarne pola” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, który zrealizowała legnicka niezależna grupa filmowa za pieniądze z crowdfundingu. Obecnie trwa zbiórka na kolejny odcinek, a o szczegółach projektu Wojcieszek opowie po seansie.


Serial o współczesnej Polsce

Tytuł serialu jest jednocześnie nazwą małej miejscowości Czarne pola, w której popełniono morderstwo, a ofiarą jest zastrzelony w lesie lewicowy działacz. Sprawę próbuje wyjaśnić dwóch policjantów, którzy mają przeciwko sobie praktycznie wszystkich, którzy w owej miejscowości coś znaczą. Kiedy decydują się przycisnąć do muru księdza, jego wskazówki okazuje się bardzo pomocne w dochodzeniu.

– Wykorzystujemy konwencję serialu kryminalnego, aby w sposób wielowątkowy opowiedzieć o dzisiejszej Polsce – wyjaśniają twórcy „Czarnych pól”. – Z jednej strony opowiadamy wciągającą historię, z drugiej – z pasją dokumentalistów i historiografów – rozbieramy na części pierwsze Polskę w trakcie politycznego i społecznego przesilenia. Serial fabularny jest jedyną formą, która pozwoli nam tego dokonać w sposób złożony i dogłębny. Chcemy nie tylko rozrywki, ale też prawdziwego portretu Polski i Polaków – deklarują realizatorzy.

Fani dorzucają się na serial

Przemysław Wojcieszek postanowił swój serial nakręcić całkowicie niezależnie od wielkich nadawców, dlatego pieniądze na realizację drugiego odcinka (dotychczas powstał pilotażowy) zbierane są w ramach crowdfundingu PolakPotrafi.pl. Reżyser zaznacza, że jest nawet gotowy materiał gotowy udostępnić na stronie youtube.com.

Obok Wojcieszka w projekt zaangażowali się także operatorka Zofia Goraj i kompozytor Filip Zawada. W rolach głównych aktorzy legnickiej sceny im. Modrzejewskiej (Mateusz Krzyk i Paweł Palcat), a zdjęcia powstawały w Legnicy, gdzie reżyser chętnie pracuje i zrealizował m.in. legendarny spektakl „Made in Poland”.  

Po seansie pilota serialu Przemysław Wojcieszek opowie o swoim serialu i zarazem nietuzinkowym społecznym projekcie.Zgłoś uwagę