Halo artyści! Survival zaprasza

Po raz 15. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL – jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Fundacja Art Transparent zaprasza artystów wszystkich dyscyplin sztuk wizualnych do udziału w konkursie na realizacje artystyczne.


W tym roku Przegląd Sztuki SURVIVAL odbędzie się w modernistycznym budynku dawnego audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Fryderyka Joliot-Curie 14, 52‒007 Wrocław), nieczynnym od 2007 roku. Audytorium zaprojektowali Krystyna i Marian Barscy jako jeden z trzech obiektów (wraz z sąsiadującymi 10-kondygnacyjnym wieżowcem i 3-kondygnacyjnym laboratorium) składających się na zwycięski projekt w konkursie na zagospodarowanie placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu organizowanym przez SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) w 1964 roku. Dwukondygnacyjny budynek audytorium z tarasem od strony Odry jest niemal całkowicie przeszklony. Z zewnątrz uwagę przykuwa masywna „donica”, która służy do zbierania wody z rzygacza umieszczonego na dachu oraz umieszczona naprzeciw audytorium rzeźba „Atom” autorstwa Romana Pawelskiego. Wnętrze zachwyca doborem użytych materiałów (drewno, granit, marmur, terakota) oraz dbałością jego twórców o detale. Większość elementów wyposażenia (krzesła, ławki, system oświetlenia) zostało bowiem zaprojektowanych przez architektów specjalnie z myślą o audytorium, dzięki czemu wszystkie części składowe budynku tworzą spójną i harmonijną całość.

Rozwarstwienie

Hasłem tegorocznej edycji będzie „Rozwarstwienie”, termin używany w historii sztuki w procesie tworzenia studium historyczno-artystycznego danego dzieła architektury. Rozwarstwienie polega na rozpoznaniu funkcji poszczególnych pomieszczeń budowli, ustaleniu technik, technologii i konstrukcji budowlanych charakterystycznych dla wybranych epok oraz na wskazaniu etapów powstawania budowli. Propozycją 15., jubileuszowej, edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest zapożyczenie tej praktyki badawczej w celu przeprowadzenia studium rozwarstwienia miasta, a więc bliższego przyjrzenia się architekturze, przeanalizowania szeregu przemian – architektonicznych, społecznych, gospodarczych – jakie zachodzą i zachodziły w mieście na przestrzeni dekad. Wystawa realizowana w ramach 15. edycji Przeglądu posłuży nie tyle zbadaniu i prześledzeniu kolejnych nurtów/kierunków w sztuce/architekturze/urbanistyce, co raczej analizie mutacji, zderzeń, anomalii, wynaturzeń i narośli, jakie powstają na styku wyszczególnionych nurtów i epok. Dla idei 15. SURVIVALU istotne będzie także samo pojęcie modernizmu oraz wątki związane z tematem chemii i reakcji chemicznych, w rozumieniu zarówno stricte naukowym, jak i w odniesieniu do relacji międzyludzkich czy związków nauki (chemii) i sztuki. Audytorium Wydziału Chemii, z domyślną infrastrukturą laboratoriów, będzie stanowić laboratorium miasta, w którym przez pryzmat sztuki badane będą różnorodne przemiany, a także ich długofalowe konsekwencje.

Czekają na projekty

Organizatorzy Survivalu zapraszają artystów do przesyłania projektów prac, które będą się odwoływać do hasła konkursowego 15. edycji i zaproponowanej przez kuratorów Przeglądu tematyki oraz specyfiki miejsca.

Artyści mają czas na składanie propozycji do 14 kwietnia 2017 roku, wypełniając formularz na www.survival.art.pl.

Po tym terminie kuratorzy SURVIVALU (Anna Kołodziejczyk, Anna Stec, Michał Bieniek) wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w zaproponowanej przestrzeni.

 

Zgłoś uwagę