www.wroclaw.pl

  Wrocławskie obiekty nominowane do nagród architektonicznych

  Osiedle Nowe Żerniki, budynek Witolda 43 oraz zagospodarowanie terenu nabrzeży rzeki Oławy to wrocławskie miejsca nominowane do nagród głównych IX edycji konkursu „Życie w Architekturze”.

  Nowe Żerniki
  Nowe Żerniki

  Jury ogólnopolskiego konkursu „Życie w architekturze” nominowało do nagród głównych 21 realizacji. W kategorii „Najlepszy Budynek Wielorodzinny w Polsce w latach 2015-2019” finalistami zostały dwa wrocławskie obiekty: Osiedle Nowe Żerniki, zaprojektowane przez około 40 pracowni architektonicznych, gdzie jednym z inwestorów jest Gmina Wrocław oraz budynek Witolda 43, którego autorem jest Maćków Pracownia Projektowa.

  Witolda 43

  Z kolei w kategorii „Najlepszy Obiekt Projektowany dla Klimatu w Polsce w latach 2015-2019” uznanie zyskało zagospodarowanie terenu nabrzeży rzeki Oławy we Wrocławiu, zaprojektowane przez Vertigo Margareta Jarczewska, zrealizowane w 2019 roku. Również w tym przypadku inwestorem była Gmina Wrocław.

  – Ostatnie lata, miesiące zmieniły kryteria ocen w wielu dziedzinach, również w architekturze – mówi Dariusz Herman, przewodniczący jury. – Od dzisiejszych budynków oczekujemy odpowiedzi na problemy nie tylko przestrzenne, nie tylko estetyczne czy funkcjonalne. Oczekujemy odpowiedzi na pytanie o życie w architekturze, także w kontekście społecznym i ekologicznym. 

  Nabrzeże rzeki Oławy we Wrocławiu

  Internauci wybiorą swojego ulubieńca

  Już 7 i 8 października 2020 roku autorzy nominowanych realizacji zaprezentują je członkom jury podczas publicznych obrad w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury. Z uwagi na sytuację epidemiczną, posiedzenie pozostanie zamknięte dla osób postronnych. Będzie jednak transmitowane on-line i udostępnione w internecie. 

  Z kolei 12 października startuje plebiscyt na „Ulubieńca Polski”. Internauci będą mogli wybierać spośród wszystkich finalistów tegorocznej edycji.