wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocław 2024: biznesowa atrakcyjność miasta. Raport

Dlaczego Wrocław jest atrakcyjnym miejscem dla branży IT i ile kosztuje wynajęcie biura we Wrocławiu w 2024 roku? – odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszym raporcie Knight Frank - międzynarodowego eksperta w zakresie doradztwa inwestycyjnego i nieruchomości.

Reklama

Wrocław trzecim rynkiem biurowym w Polsce

Stolica Dolnego Śląska jest trzecim rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie oraz Krakowie. Wrocław w 2024 roku oferuje ponad 1,37 mln mkw. – a to jest 11% zasobów biurowych w kraju.

Nowe biurowce we Wrocławiu w 2024 roku

W pierwszym kwartale br. do użytku oddano 18 200 mkw. w ramach jednej inwestycji – Quorum Office Park. A warto zaznaczyć, że w tym okresie na rynkach regionalnych oddano do użytku zaledwie dwa budynki, po jednym w Krakowie i Wrocławiu. W galerii zdjęć zobacz budowę kompleksu Quorum.

Podobnie jak na pozostałych rynkach biurowych, również we Wrocławiu, aktywność deweloperów spada. W budowie znajduje się jedynie 52 000 mkw. powierzchni biurowej, a z harmonogramów prac wynika, że 69% realizowanej podaży zostanie dostarczona na rynek jeszcze w 2024 roku.
Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Rynek biurowy we Wrocławiu: nowe umowy, pustostany

Wrocławscy najemcy, podpisując umowy na 25 000 mkw. powierzchni biurowej, osiągnęli drugi najwyższy wynik wśród rynków regionalnych.

 • W strukturze transakcji największy udział miały renegocjacje, które dotyczyły 62% wynajętej powierzchni.
 • Znaczny spadek zanotowały nowe umowy, które w I kw. 2024 roku dotyczyły 33% powierzchni, a w 2023 roku stanowiły 51%.

Największy popyt na wynajem powierzchni we Wrocławiu w dalszym ciągu obserwujemy ze strony sektora IT.  W I kw. 2024 roku najemcy tego sektora odpowiadali za 38% wynajętej powierzchni. Jest to efekt prowadzonych od lat działań na rzecz rozwoju obszaru informatycznego. Według raportu „The next generation of tech ecosystems” Wrocław otrzymał 1. miejsce w Polsce jako wchodząca gwiazda hubów, 2. miejsce w Europie i 8. na świecie
Maciej Moralewicz, dyrektor regionalny reprezentujący najemców w Knight Frank.

Na koniec marca 2024 roku współczynnik pustostanów wyniósł 19,1% i był o 0,9 pp. wyższy w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 1,8 pp. względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

Ile kosztuje biuro we Wrocławiu? Ceny najmu biur w 2024 r.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec I kw. 2024 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i zazwyczaj wahały się od 10,00 do 16,00 EUR/m kw./miesiąc.

Jednak ze względu na wysokie koszty budowy oraz utrzymujące się wysokie koszty obsługi kredytów budowalnych, czynsze za najlepsze powierzchnie w nowopowstających budynkach mogą przekraczać ten poziom.

Jednocześnie, opłaty eksploatacyjne w I kw. 2024 pozostały na stabilnym poziomie i zwykle mieszczą się w przedziale od 16,00 do 31,00 PLN/m kw./miesiąc.

Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe

Centra BSS i R&D we Wrocławiu

 • Centa nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 208 (największe: Credit Suisse, BNY Mellon, HPE, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, Luxoft, EY)
 • Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Mondelēz International, Viessman, Nokia, Dolby)
 • Zatrudnienie: ok. 60 tysięcy osób

Branża IT we Wrocławiu

 • Zatrudnienie: ponad 36 tys. osób

Powierzchnia biurowa we Wrocławiu

 • 1,3 mln metrów kwadratowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl