www.wroclaw.pl

  W miejscu dawnego Basenu Olimpijskiego powstanie akademik

  W miejscu dawnego Basenu Olimpijskiego na terenie kompleksu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przy al. Paderewskiego powstanie dom studencki. Jego budowa rozpocznie się latem tego roku.

  Fot. Dolnośląskie Inwestycje

  W miejscu, gdzie ponad 30 lat temu podczas letnich miesięcy wrocławianie tłumnie wypoczywali nad wodą, przy dawnym Basenie Olimpijskim, już wkrótce stanie nowoczesny dom studencki. Budynek będzie posiadał trzy kondygnacje naziemne oraz jedna podziemną, w której usytuowane zostaną m.in. rowerowanie i garaż.

  Na parterze zaplanowano lokale usługowe, uzupełniające infrastrukturę sportową zlokalizowaną na terenie AWF-u m.in. usługi fizykoterapii, odnowy biologicznej oraz klub fitness. Przewidziane są również dwa lokale gastronomiczne.

  W budynku przygotowane zostaną także ogólnodostępne strefy do nauki, pracy oraz integracji studentów. Obiekt ma mieć charakter otwarty i będzie dostępny nie tylko dla stałych użytkowników akademika, ale również dla wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających Wrocław.

  Ma być zielono

  Jak twierdzi inwestor, przedsięwzięcie będzie miało charakter proekologiczny. Wokół nowego domu studenckiego dokonanych zostanie dużo nowych nasadzeń drzew i krzewów. Zostaną również wybudowane nowe zbiorniki basenowe, które oprócz walorów krajobrazowych, będę pełniły funkcje małej retencji. Odtworzona zostanie też skarpa, na której w czasach funkcjonowania basenów zlokalizowane były trybuny. Miejsce to będzie przeznaczone do wypoczynku i rekreacji wrocławian.

  Projekt otrzymał pozytywną decyzję Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz pozwolenie na budowę, która rozpocznie się w trzecim kwartale br. i potrwa 3 lata.

  Jesteśmy przekonani, że po okresie ponad 40-letniej degradacji starych basenów, położonych przy Stadionie Olimpijskim, wybudowany przez nas nowy obiekt stanie się wizytówką Wrocławia. Natomiast jego otwarty charakter sprawi, że miejsce to będzie służyć wszystkim mieszkańcom naszego miasta.

  Dariusz Wilczewski, prezes spółki Dolnośląskie Inwestycje

  Nie było zgody na pierwszy projekt

  Teren przy al. Paderewskiego o powierzchni ponad 11 tys. mkw, na którym ma powstać dom studencki, spółka Dolnośląskie Inwestycje kupiła w 2015 roku za ponad 3 mln zł. Jednak pierwszy projekt inwestycji, nie uzyskał zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków. W planie był wówczas czteropiętrowy apartamentowiec z lokalami o powierzchni około 200 mkw. Nie było to zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu co najwyżej trzypiętrowy budynek uzupełniający podstawową funkcję tego terenu, jaką jest sport i rekreacja.

  Dopiero w ubiegłym roku inwestor przedstawił nowy projekt, który jest zgodny z dopuszczoną tu funkcją. W marcu br. została wydana zgoda na budowę.

  Obiekt z historią

  Kompleks basenów nie jest wymieniony w rejestrze zabytków, jednak stanowi część chronionego terenu olimpijskiego. Z tego powodu deweloper musi konsultować zamierzenia z miejskim konserwatorem zabytków.

   

  Zespół Stadionu Olimpijskiego z otwartym basenem oraz szeregiem boisk powstał w latach 1924 – 1927. Było to wówczas bardzo nowoczesne, wielofunkcyjne rozwiązanie, zaprojektowane w związku z promowaniem aktywności fizycznej wśród mieszkańców, w duchu idei olimpijskich.

  Do dziś obiekt ten pozostaje we wspomnieniach wielu mieszkańców Wrocławia, zwłaszcza Sępolna i Zacisza.

  Ten zabytkowy, harmonijnie zaprojektowany zespół służył upowszechnianiu sportu wśród wrocławian przez blisko 90 lat.