wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. „Prosta historia” – premiera w Teatrze Lalek

Wrocławski Teatr Lalek rozpoczyna sezon autorskim spektaklem Tomasza Maśląkowskiego i Radosława Kasiukiewicza „Prosta historia”. Dwóch aktorów, kameralna przestrzeń i historia, która bez słów przedstawia emocje.

Reklama

- Cały spektakl jest bez słów, na końcu pojawia się piosenka. Jest w tym spektaklu dużo muzyki, plastyki, obrazów i emocji – opowiadają twórcy. – Bohater pozbawiony zostaje poczucia bezpieczeństwa, wędruje w głąb siebie, poznaje swoje emocje, oswaja je, nazywa. Tu smutek jest smutkiem, radość radością, a strach strachem. Chcieliśmy emocje przedstawić tak, by dzieci je poczuły.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+. Reżyserują go i w nim występują Tomasz Maśląkiewicz i Radosław Kasiukiewicz. Scenariusz „Prostej historii” Tomasz Maśląkowski napisał wraz ze swoim siedmioletnim synem Antkiem. Autorem scenografii jest Mateusz Stępniak, a muzyki Grzegorz Mazoń. Finałową piosenkę wykonuje Franciszek Ficoń. Premiera 18 września o godz. 17.

W rozpoczynającym się sezonie Wrocławski Teatr lalek planuje pięć premier. Pod koniec września na Scenie Kameralnej zobaczymy „Pomnik” w reżyserii Jiriego Havelki z Czech. To adaptacja opowiadania Mariusza Szczygła ze zbioru reportaży „Gottland”. Autorką scenariusza jest Elżbieta Chowaniec. Przedstawienie przeznaczone dla młodzieży i dorosłych opowiada historię największego pomnika świata przedstawiającego Stalina. – To tragiczna historia rzeźbiarza, który wygrał obowiązkowy konkurs, a wcale tego nie chciał – opowiada Jakub Krofta, dyrektor artystyczny WTL. Otakar Svec zaprojektował monument, który stanął w Pradze w 1955 roku. Siedem lat później został zburzony. Rzeźbiarz nie dożył odsłonięcia pomnika. Najpierw samobójstwo popełniła jego żona, potem on sam. Historia ta jest pretekstem, by opowiedzieć młodzieży o epoce w dziejach Czechosłowacji i także Polski.

Jiri Havelka jest jednym z najpopularniejszych reżyserów teatralnych w Czechach. – Cieszę się, że udało się go namówić na spektakl we Wrocławiu – podkreśla Jakub Krofta. Autorem scenografii jest także Czech – Marek Zakostelecky.

W grudniu swój spektakl pod roboczym tytułem „Piekło” zaprezentują Maria Wojtyszko i Jakub Krofta. – Tytuł jest mylący, bo będzie to baśń, wesoły, nawet komediowy spektakl – zapowiada Maria Wojtyszko. To opowieść o tym, jak wiele może matka. Bohaterką jest mama siedmioletniego Tadzia, która trafia do raju, ale postanawia wrócić na ziemię, do swojego synka.

W marcu planowana jest premiera sztuki „Ziemianie” autorstwa Jarosława Murawskiego w reżyserii Leny Frankiewicz. Natomiast w maju zobaczymy „Jajogłowego Odda”, adaptację książki obrazkowej norweskiej autorki Lisy Aisato. Reżyseruje Przemysław Jaszczak.

W tym sezonie także otwarcie monograficznej wystawy prac wybiten scenografki Jadwigi Mydlarskiej-Kowal z okazji 70-lecia WTL. Teatr stawia też na działania edukacyjne. Nowością będzie cykl warsztatów związanych tematycznie z premierowymi spektaklami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl