Projektant i inżynier razem mogą więcej

Nauka wspiera konkurencyjny biznes

  • Inżynier + Projektant = Produkt - konferencja w ramach Projektu "Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego"

  • Inżynier + Projektant = Produkt - konferencja w ramach Projektu "Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego"


Kreatywność polskich inżynierów i projektantów jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą zwiększyć konkurencyjność polskich firm na świecie. Taki wniosek płynie z konferencji zorganizowanej pod nazwą „Inżynier + Projektant = Produkt”, która odbyła się 30 października we wrocławskim Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin.

Konferencja była podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczyła tego, w jaki sposób firmy i uczelnie mogą współpracować. A korzyści? Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, działające na Politechnice Wrocławskiej, już od kilkunastu lat wspiera budowanie wzajemnych relacji w sferze biznesu i nauki. Przedsiębiorcy szukający rozwiązań technologicznych dla swoich produktów i usług są wspierani przez tzw. Brokerów Innowacji. Rozwiązanie ułatwiające biznesowi docieranie do najbardziej uzdolnionych studentów jest wprowadzane również przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Centrum Innowacji i Design rozpocznie działalność w przyszłym roku. Działa już platforma internetowa www.siec.asp.wroc.pl, dzięki której odnaleźć się mogą obie strony przyszłego sukcesu – projektanci i producenci. Horyzont możliwości dla wspólnych działań jest ogromny, szczególnie w takich dziedzinach jak: projektowanie produktu, kreacja wnętrz, komunikacja wizualna, grafika oraz - wrocławska specjalność - ceramika i szkło.

Druga część konferencji miała mniej formalny charakter i była przeznaczona dla prezentacji. Swoje sukcesy zaprezentowała m.in. wrocławska grupa projektowa MONOMOKA. Składająca się z absolwentów Politechniki Wrocławskiej grupa, która słynie z tworzenia projektów unikalnych mebli, wygrała w tym roku prestiżowy konkurs dla młodych projektantów w Singapurze. Swoje osiągnięcia zaprezentowały również projektantki Kamila Mróz i Wiktoria Lenart, świeżo upieczone absolwentki wrocławskiej ASP. Największym zaskoczeniem była jednak prezentacja firmy KrioSystem z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Najnowszy produkt tej firmy to mobilna kriokomora – pierwsza na świecie z wbudowanym systemem zasilania ciekłym azotem.

Konferencja „Inżynier + Projektant = Produkt” realizowana była w ramach projektu Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego, który na wiele sposobów ułatwia nawiązanie współpracy przedsiębiorców i projektantów. Projekt to nie tylko wydarzenia o charakterze informacyjnym, takie jak konferencja w Krzywym Kominie lub zaplanowane na 20 listopada seminarium w Jeleniej Górze. Jego elementami są także wspomniane już: platforma internetowa www.siec.asp.wroc.pl oraz Centrum Innowacji i Design przy wrocławskiej ASP. Przedsiębiorcy mogą brać udział także warsztatach, zamówić analizę własnej firmy (wzorniczy audyt technologiczny), czy usługi projektowania swoich produktów i usług w ramach tzw. zespołów wdrożeniowych. Wszystko to bezpłatnie dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ms

Zgłoś uwagę