Profesor Philip Zimbardo we Wrocławiu

Wykłady słynnego amerykańskiego psychologa znanego z eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanforda cieszą się wszędzie wielkim zainteresowaniem. Do naszego miasta prof. Philip Zimbardo przyjechał na zaproszenie wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W sobotę, 12 marca, profesor będzie gościem Kina Nowe Horyzonty. 

  • philip zimbardo kino nowe horyzonty

    Profesor Philip Zimbardo/fot. Mat. pras.


o godz. 15.00 widzowie obejrzą film „The Stanford Prison Experiment”, a po seansie będą mogli zostać na wykładzie profesora „Citizens challenging totalitarian evil and creating a new generation of heroes”. Wstęp na obydwa wydarzenia jest wolny. Wejściówki można odbierać w kasie Kina Nowe Horyzonty.

Ekperyment na żywym organizmie

Nazwisko Philipa Zimbardo świat poznał po tym, jak w 1971 roku przeprowadził na Uniwersytecie Stanforda eksperyment, w którym udowodnił, że zwykli, porządni ludzie w określonych warunkach mogą stać się bestiami, a inni ofiarami. Eksperyment polegał na wybraniu grupy 21 nie znających się wcześniej studentów (przez tydzień 10 z nich miało pełnić rolę więźniów, a 11 strażników). Po fikcyjnym aresztowaniu w ich domach i przewiezieniu do „więzienia” (cele więzienne i karcer przygotowano w piwnicy stanfordzkiego uniwersytetu) filmowano i nagrywano ich poczynania. Bardzo szybko okazało się, że strażnicy (mieli w obowiązkach zapisane, że pilnują porządku), nadużywając swoich uprawnień, nie tylko upokarzali więźniów, ale zaczynali stosować wobec nich fizyczną przemoc. Pięciu więźniów zostało przed czasem zwolnionych z eksperymentu z powodu ich fatalnej kondycji psychicznej, a kiedy okazało się, że po sześciu dniach eksperyment zostaje zakończony studenci pełniący rolę strażników byli wyraźnie rozczarowani (wcześniej gotowi byli nawet pracować bez wynagrodzenia i brać nadgodziny), bo władza, jaką mieli nad więźniami zdawała się nieograniczona.

Film o eksperymencie

Historię przeprowadzenia słynnego stanfordzkiego eksperymentu przybliżył w swoim thrillerze Kyle Patrick Alvarez. Rolę Philipa Zimbardo gra Billy Crudup, a pozostałe role więźniów i strażników odtwarzają m.in. Ezra Miller i Jack Kilmer. Film zebrał dobre recenzje, a po projekcji profesor Zimbardo nawiąże do tematy stanfordzkiej w wykładzie pt. „Citizens challenging totalitarian evil and creating a new generation of heroes” poświęcona jednostce w systemie totalitarnym. Początek seansu o 15.00, po filmie wykład profesora Philipa Zimbardo.

Wstęp z wejściówkami

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, wejściówki od odbierania od 8 marca w Kinie Nowe Horyzonty.

Zgłoś uwagę