Sławy światowej chirurgii na konferencji Przypadki medyczne.pl

Na III konferencji Przypadki medyczne.pl we Wrocławiu spotkali się światowej klasy chirurdzy. O swoich lekarskich doświadczeniach opowiedzieli m.in. prof. Maria Siemionow oraz prof. Adam Maciejewski. Oboje dokonali udanych przeszczepów twarzy.

  • Prof. Maria Siemionow we Wrocławiu w 2011 roku, fot. Przypadkimedyczne.pl


Największe sławy światowej chirurgii we Wrocławiu. Na uniwersytecie Przyrodniczym zorganizowano III konferencję przypadkimedyczne.pl. Wśród prelegentów bylui między innymi: prof. Maria Siemionow z Chicago, prof. Adam Maciejewski i nasza regionalna sława transplantologii Adam Domanasiewicz.

Tematy poruszane na konferencji są ciekawe nie tylko dla lekarzy i studentów medycyny, jak i dla zwykłych laików. Profesor Siemionow opowiedziała o własnych doświadczeniach z transplantacji twarzy kobiety i mężczyzny a Adam Domanasiewicz przedstawił alternatywne metody leczenia ciężkich odmrożeń.

Konferencja firmowana przez serwis i wydawnictwo Przypadkimedyczne.pl odbywa się we Wrocławiu już po raz trzeci. Istniejący od 2009 r. serwis założył ówczesny student medycyny Mateusz Palczewski. To specjalistyczna platforma wymiany informacji na temat rozpoznania i leczenia nadzwyczajnych, niecodziennych przypadków chorób. Taka forma zdobywania doświadczenia nie zastępuje tradycyjnych metod kształcenia lekarzy, ma je tylko uzupełniać. Serwis szybko zdobył dużą popularność. Dzisiaj zarejestrowanych jest w nim ponad 12 tysięcy osób różnych specjalności medycznych.

Obok serwisu pod szyldem Przypadki medyczne powstało także wydawnictwo, które jest oficjalnie zarejestrowane przez MNiSW. Ważnym wydarzeniem są regularnie organizowane konferencje naukowe. W październiku na zaproszenie młodych pasjonatów medycyny znowu przyjadą wybitni lekarze.

Gośćmi specjalnymi byli prof. Maria Siemionow i prof. Adam Maciejewski. Absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych. W 2008 r. dokonała przeszczepu twarzy kobiety. Była to pierwsza w USA i czwarta na świecie operacja tego typu. Obejmowała aż 80 proc. twarzy, najwięcej z dotychczasowych tego rodzaju zabiegów.

Prof. Adam Maciejewski, chirurg z gliwickiego Centrum Onkologicznego. W 2013 r. dokonał, jako pierwszy w świecie, ratującego życie przeszczepu twarzy pobranej od zmarłego dawcy. W tym samym roku przeprowadził także przeszczep twarzy u młodej kobiety z zespołem Recklinghausena, która deformuje twarz w sposób zagrażający życiu.
– To będzie spotkanie z udziałem specjalistów światowej klasy i ciekawa wymiana doświadczeń - mówi Mateusz Palczewski.

To nie koniec listy gości z wybitnymi osiągnięciami. Podczas wrocławskiej konferencji wystąpili także: dr Anna Chrapusta z Krakowa, specjalizująca się w mikrochirurgii, oraz dr Adam Domanasiewicz, transplantolog, przez lata związany z trzebnickim ośrodkiem transplantologii, od niedawna pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Wśród prelegentów jest także znakomity chirurg dziecięcy prof. Dariusz Patkowski.

Więcej informacji na stronie internetowej III Konferencji Przypadkimedyczne.pl.

Zgłoś uwagę