Redakcja www.wroclaw.pl,
Rewitalizacja Bastionu Sakwowego wchodzi w ostatnie miesiące.
Błękit i oranż. Takie barwy najprawdopodobniej udekorują loggię na Wzgórzu Partyzantów. Próby malarskie są w toku, a ostateczne słowo należy do konserwatora zabytków. Efekt ma być uderzający, tak jak kiedyś.
Pierwszy etap rewitalizacji jest w zasadzie w fazie robót wykończeniowych i instalacyjnych. Strop kasetonowy logii czeka na malowanie.
Gotowa jest konstrukcja fontanny, znajdującej się na placu pomiędzy łukami loggii i przed tarasem pawilonu perystylowego. Trwają benedyktyńskie prace przy sztukaterii.
Pięknieje z dnia na dzień Bastion Sakwowy. Mamy już główne elementy fontanny. To montażu pozostała m.in. obudowa z piaskowca, ale na to jeszcze poczekamy.
Zaskakujący kolor pojawił się wewnątrz pawilonu perystylowego. Iście pompejański. Lecz to tylko zagruntowanie
Z kolorami też jeszcze chwilę poczekamy. Ostateczne słowo należy tu do konserwatora zabytków.
Działamy na wielu frontach. Między innymi przy montażu płyt granitowych na kolumnadzie (są już ułożone je w podziemiach tegoż miejsca). Trwają benedyktyńskie prace przy sztukaterii. Wielki szacunek dla konserwatorów wykonujących te prace.
Chcemy żeby Bastion Sakwowy był miejscem przyjaznym i miłym. Zdecydowaliśmy się, żeby wprowadzić na obiekt zieleń, która będzie komponować się z wyjątkową architekturą tego miejsca.
Przy projektowaniu wykorzystywaliśmy materiały archiwalne z XIX wieku starając się uzyskać efekt stylu rabat komponowanych. Zieleń wprowadzimy na plac przy fontannie, na balustrady kolumnady, czy balustrady perystylu.
Nie będzie ona dominująca, ale harmonijnie komponująca się z pięknymi zabytkowymi murami. Wprowadzimy na bastion laurowiśnie, hortensje bukietowe, trzmieliny japońskie, cisy pospolite.
Znajdziecie tu m.in.: liliowce, lawendę wąskolistną, szałwię omszoną, ubiorka wiecznie żywego, żurawkę ogrodową, turzycę ceglastą, tulipany różowe, hiacynty niebieskie, gaurę Lindheimera Tam gdzie możemy uzupełnić drzewa na zakresie realizowanym obecnie, zrobimy to. Posadzimy 11 drzew. Będą to kasztanowce czerwone i lipy drobnolistne.
Dzieje się na Bastionie Sakwowym. Czyścimy ceglane sklepienia metodą strumieniową. Prace prowadzone są w podziemiu pod kolumnadą. Chcemy, żeby powstała tu kawiarnia.
Zalaliśmy betonem nową ścianę oporową od strony ul. Nowej, prowadzimy prace przy szybie wentylacyjnym, a także wylaliśmy tzw. chudziaka pod instalacje wodne fontanny.
Na Bastionie Sakwowym potężny dźwig ustawia kamienne stopnie prowadzące na kolumnadę. Jeden waży nawet blisko tonę .
Budujemy szalunki pod konstrukcję nowego stropu nad pawilonem perystylowym. Tynki pojawiły się na kolumnadzie.
Każdego dnia bastion zmienia się .
Inwestycja jest współfinansowana z Polskiego Ładu. Kosztuje nas blisko 27 mln zł.
Remont bastionu na Wzgórzu Partyzantów idzie pełną parą. Wykonawca odbudował już schody przy pawilonie perystylowym. Kończy się również budowa nowych kolumn. W wielu miejscach robotnicy montują sztukaterię i układają tynki. Niebawem ruszy odbudowa fontanny w pobliżu kolumnady.
Na Bastionie Sakwowym trwa rekonstrukcja gzymsów palmetowych z gipsu ceramicznego, głowic, konsoli. Ogólnie rzecz ujmując sztukaterii zdobiącej historyczną kolumnadę.
W sumie wykonawca ma do przygotowania 125 gzymsów, kilka sztuk głowic i konsoli.
Są odtwarzane wiernie przez konserwatorów w gipsie ceramicznym bądź w zaprawie. Trafią na kolumnadę bastionu i ozdobią ten wyjątkowy historyczny obiekt.
W podziemiach trwają prace przy układaniu ogrzewania podłogowego. W pomieszczeniach pod kolumnadą planowana jest kawiarnia.
Oczyszczamy podbudowę starej fontanny. Posłuży ona nowej konstrukcji. Pięknie prezentują się już sufity kasetonowe na kolumnadzie. Rosną kolumny z pawilonie perystylowym.
Inwestycję planujemy zakończyć w ostatnim kwartale tego roku. Jej koszt to blisko 27 mln złotych.
Dzieje się na Bastionie Sakwowym . Wykonawca prowadzi obecnie prace konstrukcyjne m.in. przy budowie nowych schodów.
Rozpoczęliśmy także stawianie nowych słupów w pawilonie perystylowym. Będą wzorowane na tych z pierwotnego projektu bastionu.
Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków i projektanta zachowujemy nieckę historycznej fontanny odkrytej pod posadzką. Trwają prace przy sztukaterii znajdującej się przy kolumnadzie .
Krajobraz na budowie jest jeszcze księżycowy, ale robota wre na wielu frontach