wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. Inwestycje 2023

Miasto Wrocław wydało 1,2 mld zł na 18 spośród 500 inwestycji w 2023 roku. Zobacz, co zmieniło się od tego czasu w mieście!

1. Renowacja mostów Pomorskich – trzy zabytkowe przeprawy są jak nowe! Z mostu Południowego zniknęła szpetna rura ciepłownicza. Strażnice przy tej przeprawie odzyskały blask, a prawdziwym hitem są odrestaurowane maszkarony umieszczone na balustradach tego mostu.

2. Kładka nad rzeką Ślęzą – mieszkańcy Muchoboru Małego i Wielkiego zyskali nową przeprawę nad rzeką Ślęzą. Z kładki pieszo-rowerowej można korzystać od strony ul. Francuskiej i Trawowej. Otworzyła nowe możliwości spacerowe w tej okolicy. Inwestycja współfinansowana z Polskiego Ładu.

3. Tramwaj przez Popowice – trasa tramwajowa, która połączyła centrum miasta z Popowicami, wpłynie na komfort życia blisko 60 tysięcy ludzi. Dotrzemy tramwajem z okolic Kępy Mieszczańskiej w stronę osiedla Popowice i dalej istniejącą już linią na Kozanów i stadion Tarczyński Arena. Inwestycja współfinansowana z Unii Europejskiej.

4. TAT na Nowy Dwór – trasa Autobusowo-Tramwajowa połączy plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem. To największa inwestycja komunikacyjna Wrocławia po II wojnie światowej! Jej koszt to 386 mln zł. 7 km trasy pozwoli w kilkanaście minut dojechać do centrum. Inwestycja współfinansowana z Unii Europejskiej.

5. Dokończenie obwodnicy Leśnicy – wielka inwestycja na zachodzie Wrocławia współfinansowana przez Unię Europejską. 4,2 km nowych dróg, wiadukt nad torami kolejowymi, 2,2 km nowego torowiska, ponad 5 km drogi dla rowerów, ponad 6 km chodników, ponad tysiąc nasadzanych drzew.

6. Zespół szkolno-przedszkolny, ul. Asfaltowa – nowoczesny i ekologiczny obiekt dla 1200 dzieci budowany na granicy Jagodna i Wojszyc. Klimatyzowane 44 sale, pracownie, boiska, sala sportowa, place zabaw, jadalnia, biblioteka, świetlice i liczne nasadzenia drzew. Wszystko za ponad 50 milionów złotych.

7. Przedszkole przy al. Hallera – przedszkole dla 200 dzieci. Nowy budynek powstaje w miejscu starego przedszkola. Będzie klimatyzowany, dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, ekologiczny, z interesującymi placami zabaw.

8. Przebudowa wału i ulicy Ślęzoujście na Maślicach – tą inwestycją domykamy przebudowę wrocławskiego węzła wodnego. Koroną wału przeciwpowodziowego poprowadzona będzie jezdnia. Inwestycja zabezpieczy przeciwpowodziowo tereny osiedla Maślice i Pracze Odrzańskie. Zmodernizowana zostanie również ulica, która pozwoli mieszkańcom wygodniej z niej korzystać.

9. Zielono na ul. Legnickiej i Lotniczej – zazieleniamy wielkie arterie na zachodzie Wrocławia! W sumie zostaną tu posadzone 932 drzewa z 16 starannie dobranych gatunków. Wszystko pod okiem bardzo doświadczonego dendrologa. Chcemy, by Wrocław był zielony.

10. Korty przy ul. Trwałej – wychowają się tu następcy naszego świetnego tenisisty Huberta Hurkacza? Tego byśmy chcieli! Przy Szkole Podstawowej nr 72 powstały odkryte korty i hala tenisowa. Skorzystają z nich uczniowie podczas lekcji WF, ale i mieszkańcy.

11. Bastion Sakwowy – to będzie jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście i kolejna perełka na turystycznym szlaku Wrocławia! Zabytkowy bastion z XIX wieku odzyska blask. Wyremontowany zostanie pawilon perystylowy, kolumnada i plac z fontanną. Wszystko za blisko 27 mln zł. Inwestycja współfinansowana z Polskiego Ładu.

12. Nowe ulice Asfaltowa i Lutosławskiego – to w sumie kilometr trasy. Przy niej powstaną nowe drogi rowerowe, chodniki, przystanki autobusowe i rondo. Wszystko obsadzone zielenią. Miasto zabiega też wspólnie z Radami Osiedla o utworzenie tuż obok lasu społecznego jako zielonego klina południa Wrocławia.

13. Muzeum Śląska Wrocław – sportowa historia piłkarskiego Wrocławia w jednym miejscu. Najcenniejsze trofea, puchary i pamiątki w nowoczesnym multimedialnym muzeum na Tarczyński Arenie Wrocław. Obok powstanie pub sportowy oraz strefa aktywności dla dzieci. Oba obiekty znajdować się będą na poziomie esplanady, w pomieszczeniach między trybunami B i C.

14. Mosty Chrobrego – para mostów połączy Swojczyce z Sępolnem. Na mostach zostaną wytyczone jezdnie, chodniki, drogi rowerowe, a także torowisko tramwajowe pod projektowaną trasę na Swojczyce.

15. Aleja Wielkiej Wyspy – połączy południowe osiedla dawnej dzielnicy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem. Powstaną chodniki i drogi rowerowe, dwa wiadukty i dwa mosty – nad Odrą i Oławą.

16. TBS Wrocław: 301 mieszkań w Leśnicy – wybudowanych zostanie 12 budynków mieszkalnych wyposażonych w niezależną instalację fotowoltaiczną. Osiedle otoczy ponad 250 nowych drzew i 4900 krzewów.

17. Autobusy elektryczne na Poświętne – we Wrocławiu pojawią się pierwsze autobusy elektryczne. Przyjedzie do nas 13 pojazdów marki Mercedes. Autobusy te będą obsługiwały linię K prowadzącą z osiedla Gaj na północ miasta.

18. Aquapark, ul. Wilanowska – Kąpielisko przy Wilanowskiej to trzy niecki basenowe, jacuzzi i rozbudowana strefa saun. Zaplanowano też strefę fitness i basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą. Obiekt energię będzie czerpał w 50 proc. z OZE (fotowoltaiki i pomp ciepła).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl