wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Prezydent Wrocławia
 3. O tym się mówi
 4. Budowa Osi Zachodniej
Budowa Osi Zachodniej UM Wrocław
postęp: 80%
Budowa Osi Zachodniej

Oś Zachodnia to kolejna wielka inwestycja Wrocławia. Głównym jej celem jest odciążenie osiedla Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego i skierowanie ruchu tranzytowego z obecnej drogi krajowej nr 94 na trasę omijającą osiedle Leśnica.

Timeline

 • grudzień 2019
 • sierpień 2020
 • kwiecień 2021
 • II kwartał 2023

 • 12.09.2023

  Potężny wiadukt w ciągu alei 11 listopada przeszedł próby obciążeniowe. Obiekt pozwoli jesienią tego roku przejechać kierowcom i rowerzystom nad torami kolejowymi.

  Wiadukt powstał na dokończeniu obwodnicy Leśnicy w ciągu al. 11 listopada, która łączy al. prezydenta Kaczorowskiego ze skrzyżowaniem ulic Kosmonautów i Fieldorfa.

  Ta 2 km trasa jest bardzo ważna na zachodzie Wrocławia. Ułatwi dojazd w kierunku lotniska, jak i wojewódzkiego szpitala specjalistycznego, a w przyszłości szpitala onkologicznego.

  Wiadukt był obciążany przez 6 ciężarówek wypełnionych 32 tonowym balastem. Przeprowadzano na nim próby obciążeniowe statyczne jak i dynamiczne. Podczas tych drugich kierowca jechał ciężarówką z prędkością od 10 do 70 km na godzinę.
  Potężny obiekt ma sześć przęseł. Do jego wykonania użyto 4500 metrów sześciennych betonu, 635 ton stali zbrojeniowej, długość całkowita wiaduktu wraz ze skrzydłami to 173 metry, natomiast konstrukcji nośnej to 143 metrów. Obiekt ma ponad 22 metry szerokości i mieści się tu jezdnia, droga dla rowerów i chodnik.


  Dokończenie obwodnicy Leśnicy jest dofinansowane z Unii Europejskiej. Kosz tego zadania to ponad 181 milionów złotych.
  Planowane oddanie do użytku obiektu to koniec października 2023.

 • 08.09.2023

  Na wiadukcie w ciągu alei 11 listopada układaliśmy warstwę ścieralną masy bitumicznej. To będzie już koniec przy pracach na nawierzchni na tym obiekcie. Potężna konstrukcja pozwoli kierowcom i rowerzystom przejechać nad torami kolejowymi.
  To duże ułatwienie dla podróżujących w zachodniej części Wrocławia m.in. w kierunku lotniska czy szpitala przy ul. Fieldorfa, a w przyszłości wojewódzkiego szpitala onkologicznego.

  Przed nami próby obciążeniowe. Opowiem Wam o nich. 2 km aleja połączy al. prezydenta Kaczorowskiego z ul. Kosmonautów. Przy niej powstaje droga dla rowerów i chodnik. Na wysokości ul. Halickiej wybudowaliśmy rondo.
  Przy alei posadzimy ponad 300 drzew.

  Inwestycja jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy. Jest dofinansowana z Unii Europejskiej.

 • 24.05.2023

  Rośnie w oczach wiadukt nad ruchliwą linią kolejową m.in. w kierunku Legnicy. Obiekt powstaje na dokończeniu obwodnicy Leśnicy i prowadzić do niego będzie al. 11 listopada.
  Najazd na obiekt od strony nowego ronda przy ulicy Halickiej i wcześniej ulicy Kosmonautów jest w 90 procentach wykonany w masie bitumicznej.

  Rozpoczynamy właśnie montaż dylatacji na tej dużej konstrukcji. Trwają zaawansowane prace przy budowie zbrojenia pod kapy chodnikowe.

  Imponują kolumny wiaduktu. Dane techniczne całego obiektu robią wrażenie. Do jego wykonania użyto 4500 metrów sześciennych betonu, 635 ton stali zbrojeniowej, długość całkowita wiaduktu wraz ze skrzydłami to 173 metry, natomiast konstrukcji nośnej to 143 m.
  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 milionów złotych.

 • 16.03.2023

  W jednej z najlepszych szkółek w Europie wybraliśmy 135 pierwszych drzew, które nasadzimy już niebawem przy ulicy Kosmonautów. Przyjadą do nas już piękne platany klonolistne, klony jawory i klony zwyczajne w odmianie „Schwedleri”, które wiosną pięknie się przebarwiają na kolor bordowy.

  Drzewa będą miały ponad 30 centymetrów w obwodzie, wiele z nich ma blisko 7 metrów wysokości.

  Na ul. Kosmonautów w sumie pojawi się aż 761 drzew o obwodach 30-36 cm. Rozpoczęliśmy już pierwsze prace z przygotowaniem terenu pod nasadzenia
  Inwestycja jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy. 

   

 • 03.03.2023

  Najnowsze postępy prac przy budowie obwodnicy.

 • 12.01.2023

  Od soboty 14 stycznia kierowcy pojadą nową blisko 2 kilometrową jezdnią ulicy Kosmonautów. Drogowcy rozpoczną tym samym przebudowę jezdni północnej, tej po której dotychczas odbywał się ruch samochodów. Docelowo na ul. Kosmonautów od ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki będą dwa pasy ruchu w każdą stronę, a okolicy skrzyżowań możliwości dla kierowców będzie jeszcze więcej.

  Kompleksowa przebudowa ulicy Kosmonautów na tym odcinku jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy.

  W ramach przebudowy ul. Kosmonautów w pobliżu planowanego szpitala powstała duża pętla autobusowa.

  Po stronie południowej nowej jezdni wybudowany został nowy oświetlony chodnik. Obok pobiegnie droga dla rowerów. Drogę dla rowerów i chodnik zaplanowano także po stronie północnej jezdni. Powstaną one w tym roku.

  Torowisko docelowo będzie zielone. Wykonawca ułoży na nim rozchodnik po kolejnym podbiciu, które jest zaplanowane w tym roku.

  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 milionów złotych. Planowane zakończenie budowy na ul. Kosmonautów to trzeci kwartał 2023 roku.

 • 20.12.2022

  Dobra informacja dla kierowców! W najbliższy czwartek zniknie ruch wahadłowy i sygnalizacja świetlna na ulicy Halickiej. Otwarte zostanie już rondo, które powstało na skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Żernicką i nowobudowaną al. 11 listopada.
  Z ulicy Halickiej i Żernickiej korzystają kierowcy m.in. ze Złotnik, którzy omijają tędy obciążoną dużym ruchem ul. Kosmonautów.
  Budowa ronda trwała pół roku. Kierowcy przez ostatnie miesiące jeździli już jego północną nitką, teraz zostanie uruchomiona jego południowa część.


  Jednocześnie prowadzone będą kolejne prace przy budowie dróg dla rowerów i chodników okrążających rondo. Wykonawca zadba także o zieleń. Nasadzi tu liczne drzewa oraz krzewy. W okolicy ronda powstanie duża mulda chłonna, która okresowo pozwoli na zbieranie wód opadowych.


  Zgodnie z decyzją środowiskową w okolicy zachodniej od strony ronda ustawione zostaną ekrany akustyczne.
  Aleja 11 listopada to ważny fragment dokończenia obwodnicy Leśnicy. Jezdnia będzie miała 2 km długości. Kluczowymi elementami organizacji ruchu będzie wiadukt nad torami kolejowymi i właśnie rondo w okolicy ul. Halickiej.
  Aleja pozwoli kierowcom dojechać w kilka minut od al. prezydenta Kaczorowskiego do skrzyżowania ul. Kosmonautów i Fieldorfa.

 • 25.10.2022

  Dzieje się na ul. Kosmonautów Układamy masę bitumiczną na ponad 2 km odcinku nowej jezdni południowej. Trafią tu trzy warstwy: podbudowa, wiążąca i ścieralna. Po zakończeniu prac zarówno na jezdniach, jak i w jej okolicy przełożymy tutaj ruch z jezdni północnej.
  Rozbudowa ulicy Kosmonautów jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy.
  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 mln zł. Planujemy, aby cała trasa była przejezdna w drugiej połowie 2023 r.

 • 26.09.2022

  Zakończyło się bardzo skomplikowane zadanie przy budowie obwodnicy Leśnicy. Nad torami kolejowymi zamontowane są już 24 belki. Każda waży 30 ton i mierzy 27 metrów. Na przęsłach wiaduktu układał je 400-tonowy dźwig.

  Zakończony etap, ze względów na rozmiar i wagę belek, niezbędną („wręcz chirurgiczną”) precyzję i pracę w ciemności, należał do najtrudniejszych.

 • 22.09.2022

  Tylko przez dwie godziny wykonawca miał możliwość układania olbrzymich belek nad torami kolejowymi. Powstaje tu konstrukcja nowego wiaduktu na dokończeniu obwodnicy Leśnicy - al. 11 listopada.
  Prace wykonywał 400 tonowy dźwig. Układał na przęsłach 27 metrowe belki o wadze 30 ton każda.
  Prace wykonujemy tu przy istniejącej sieci trakcyjnej na bardzo uczęszczanej linii kolejowej w kierunku m.in. Legnicy.
  W sumie nad torami ułożono 24 belki.
  Planujemy, że z wiaduktu będzie można korzystać w przyszłym roku. 

Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl