Prezydent Wrocławia spotyka się z nowymi radami osiedli

Od rozmów z osiedlowymi przedstawicielami Brochowa, Maślic i Oporowa prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz rozpoczął 25 maja br. serię spotkań z nowo wybranymi radami osiedli. Takich spotkań będzie 48.  

  • prezydent Wrocławia

    Gabinet prezydenta, 25 maja 2017 r., fot. mawi


– Będę chciał z jednej strony pokazać nowym reprezentantom rad, jak o osiedlach myślimy w sensie planistycznym, odwołując się do tego, co pokażemy w nowym Studium Wrocławia. Będę również chciał zapytać o potrzeby mieszkańców, od razu odpowiadając, czy, kiedy i w jakim stopniu możemy je zrealizować – wyjaśnia ideę spotkań z nowo wybranymi radnymi prezydent Dutkiewicz.

Te sondażowe, ale i kurtuazyjne, spotkania mają zakończyć się stworzeniem swoistego „funduszu osiedlowego”, stanowiącego wypadkową – z jednej strony wymiany informacji, zagłaszanych uwag i potrzeb, a z drugiej miejskich możliwości inwestycyjnych.

Temat na inną okazję

Od jakiegoś czasu trwają dyskusje nt. zmian w zakresach kompetencji rad osiedli czy wysokości ich finansowania z miejskiego budżetu (czytaj: czym zajmuje sie rada osiedla). Spotkania w ratuszu, o których mowa, nie będą jednak tego dotyczyły.

– Co do zasady uważam, że za jakiś czas we Wrocławiu rady osiedlowe, choć wolałbym mówić o radach dzielnicowych, powinny dysponować większymi kompetencjami. Ale należy dochodzić do tego powoli i z rozmysłem. To powinien być jeden z tematów przyszłorocznej samorządowej kampanii wyborczej, nabierający kształtu w kolejnej kadencji, i byc moze dopiero w następnej wchodzący w życie – mówi prezydent Dutkiewicz. – W tej chwili mamy do czynienia ze zjawiskiem partycypacyjnym i jeszcze nie zmieniamy ustroju Wrocławia.

Nie tylko prezydent

Zaplanowanych zostało 48 spotkań z radnymi osiedlowymi, w tym także tymi z Nadodrza, na których trzeba jeszcze chwilę poczekać (czytaj: Ponowne wybory do Rady Osiedla Nadodrze). Oprócz Rafała Dutkiewicza w rozmowach będą uczestniczyły też inne osoby. Zawsze któryś z radnych miejskich (rozpoczęła Urszula Wanat), dyr. Biura Rozwoju Wrocławia Anna Sroczyńska (lub inny pracownik BRW), odpowiadająca za sprawy związane ze Studium, dyr. Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk, dyr. Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Elżbieta Urbanek (lub inny pracownik tego departamentu), a także – zależnie od potrzeb – inni urzędnicy UM Wrocławia.

 Zgłoś uwagę